Land Rover Velar vs Mercedes-Benz G Serisi
33 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Land Rover Velar vs Mercedes-Benz G Serisi karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Land Rover Velar, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
Velar genel puanda önde, ancak güç bakımından G Serisi daha iyi: 585 HP / 204 HP.
Genel değerlendirmede Land Rover Velar öne çıkıyor (Kalite 66 - 64). Fiyatına göre ise Mercedes-Benz G Serisi daha iyi bir alım (Değer 32 - 23).
Bu iki araç farklı sınıflarda; puanlar yine de aynı mutlak ölçeklere göre hesaplanır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2017 ve 2019). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 63Performans96
- 44Ekonomi17
- 71Kullanışlılık54
- 87Güvenlik92
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.
- Velar her 100 km'de yaklaşık 538 ₺ daha az enerji harcıyor (%54 daha ekonomik).
- G Serisi 381 HP daha güçlü.
- G Serisi 0-100 km/s'e 3,5 sn daha hızlı ulaşıyor.
Tüm veriler
| Özellik | Land Rover Velar Velar 2.0 D204 BelgraviaD-SUV · SUV · 2026–2026₺12.708.258 | Mercedes-Benz G Serisi Mercedes-amg G 63 FLD-SUV · SUV · 2018–2024₺24.890.739 |
|---|---|---|
| GüçHP | 204 | 585EN İYİ |
| TorkNm | 430 | 850EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 8,0 | 4,5EN İYİ |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 210 | 220 |
| Motor hacmicckarşılaştırma dışı | 2.000 | - |
| Silindirkarşılaştırma dışı | 4 | - |
| Emişkarşılaştırma dışı | Turbo | - |
| Vites sayısıkarşılaştırma dışı | 8 | - |
| Enerji maliyeti₺/100km | 461EN İYİ | 998 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 952EN İYİ | 658 |
| CO₂ emisyonug/km | 165EN İYİ | 347 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 6,3 | 15,2 |
| Bagaj hacmiL | 673EN İYİ | 454 |
| Aks mesafesimm | 2.874 | 2.890 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.797 | 4.873 |
| Genişlikmm | 1.930 | 1.984 |
| Yükseklikmm | 1.665 | 1.966 |
| Ağırlıkkg | 1.900 | 2.560 |
| DepoL | 60 | 100 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 6 | 8EN İYİ |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Geri görüş kamerası | - |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Adaptif | - |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Döşemekarşılaştırma dışı | Deri | - |
| Fiyat | ₺12.708.258 | ₺24.890.739 |
| Yıllık MTVkarşılaştırma dışı | ₺33.474 | - |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | - | 92,5 |
| Garantiyıl | 5 | 4 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Land Rover Velar mı Mercedes-Benz G Serisi mi?
Land Rover Velar ile Mercedes-Benz G Serisi D-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Velar için ₺12.708.258, G Serisi için ₺24.890.739; Velar ₺12.182.481 (%49) daha ucuz.
Velar dizel motorla 204 HP, G Serisi benzin motorla 585 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Velar için 8,0 sn, G Serisi için 4,5 sn; G Serisi 3,5 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Velar için yaklaşık ₺461, G Serisi için ₺998 tutuyor; Velar her 100 km'de ₺538 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Velar için yaklaşık 952 km, G Serisi için 658 km; uzun yolda Velar daha seyrek durur.
Uzunluk Velar için 4.797 mm, G Serisi için 4.873 mm; G Serisi 76 mm daha uzun. Aks mesafesi G Serisi tarafında 16 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Velar için 673 litre, G Serisi için 454 litre; aile ve uzun yol kullanımında Velar 219 litre önde.
Euro NCAP'te Velar 5 yıldız (2017), G Serisi 5 yıldız (2019) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı Velar için 6, G Serisi için 8.
Garanti süresi Velar için 5 yıl, G Serisi için 4 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Land Rover Velar 66 puanla önde (diğeri 64). Fiyatına göre bakıldığında ise G Serisi daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik ekonomiyse Velar, performanssa G Serisi öne çıkıyor.
- Velar mı G Serisi mi daha ucuz?
- Velar. Güncel kasko değeri ₺12.708.258, G Serisi için ₺24.890.739; aradaki fark ₺12.182.481.
- Velar mı G Serisi mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Velar. 100 km için ₺461 harcıyor, G Serisi ₺998; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺80.665.
- Velar mı G Serisi mi daha geniş?
- Bagajda Velar: 673 litre, G Serisi için 454 litre. Aks mesafesinde G Serisi önde.









