Land Rover Range Rover Sport vs Porsche Cayenne
32 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: Sport 3.0 D300 Dynamic Hse ve Cayenne Coupe Turbo Electric (1156). Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Porsche Cayenne, 4 kategorinin 4 tanesini alıyor.
Cayenne genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından Range Rover Sport daha iyi: 1.184 km / 600 km.
Genel değerlendirmede Porsche Cayenne öne çıkıyor (Kalite 86 - 70). Fiyatına göre ise Land Rover Range Rover Sport daha iyi bir alım (Değer 15 - 9).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2022 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 81Performans98
- 39Ekonomi77
- 74Kullanışlılık77
- 87Güvenlik92
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- Cayenne her 100 km'de yaklaşık 450 ₺ daha az enerji harcıyor (%81 daha ekonomik).
- Range Rover Sport tek depoyla ~584 km daha fazla yol gidiyor.
- Cayenne kilometre başına 199 g daha az CO₂ salıyor.
Tüm veriler
| Özellik | Land Rover Range Rover Sport Range Rover SportE-SUV · SUV · 2022–2026₺24.159.470 | Porsche Cayenne CayenneE-SUV · SUV · 2026–2026₺19.234.716 |
|---|---|---|
| GüçHP | 300 | 1.156EN İYİ |
| TorkNm | 650 | 1.500EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 6,9 | 2,5EN İYİ |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 220 | 260 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 556 | 106EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 1.184EN İYİ | 600 |
| CO₂ emisyonug/km | 199 | 0EN İYİ |
| Bagaj hacmiL | 647 | 772EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.997EN İYİ | 2.895 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.946 | 4.918 |
| Genişlikmm | 2.047 | 1.983 |
| Yükseklikmm | 1.820 | 1.696 |
| Ağırlıkkg | 2.380 | 2.055 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 6 | 8EN İYİ |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Geri görüş kamerası | - |
| Klimakarşılaştırma dışı | Çift bölgeli | - |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Adaptif | - |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 13.1" | - |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Var | - |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Döşemekarşılaştırma dışı | Deri | - |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺24.159.470 | ₺19.234.716 |
| Yıllık MTV | ₺70.018 | ₺57.170 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 86,8 | - |
| Garantiyıl | 3 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Land Rover Range Rover Sport mu Porsche Cayenne mi?
Land Rover Range Rover Sport ile Porsche Cayenne E-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Land Rover Range Rover Sport Sport 3.0 D300 Dynamic Hse ve Porsche Cayenne Cayenne Coupe Turbo Electric (1156). Güncel kasko değeri Range Rover Sport için ₺24.159.470, Cayenne için ₺19.234.716; Cayenne ₺4.924.754 (%20) daha ucuz.
Range Rover Sport dizel motorla 300 HP, Cayenne elektrik motorla 1156 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Range Rover Sport için 6,9 sn, Cayenne için 2,5 sn; Cayenne 4,4 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Range Rover Sport için yaklaşık ₺556, Cayenne için ₺106 tutuyor; Cayenne her 100 km'de ₺450 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil Range Rover Sport için yaklaşık 1.184 km, Cayenne için 600 km; uzun yolda Range Rover Sport daha seyrek durur.
Uzunluk Range Rover Sport için 4.946 mm, Cayenne için 4.918 mm; Range Rover Sport 28 mm daha uzun. Aks mesafesi Range Rover Sport tarafında 102 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Range Rover Sport için 647 litre, Cayenne için 772 litre; aile ve uzun yol kullanımında Cayenne 125 litre önde.
Euro NCAP'te Range Rover Sport 5 yıldız (2022), Cayenne 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı Range Rover Sport için 6, Cayenne için 8.
Yıllık MTV Range Rover Sport için yaklaşık ₺70.018, Cayenne için ₺57.170. Garanti süresi Range Rover Sport için 3 yıl, Cayenne için 2 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Porsche Cayenne 86 puanla önde (diğeri 70). Fiyatına göre bakıldığında ise Range Rover Sport daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor.
- Range Rover Sport mu Cayenne mi daha ucuz?
- Cayenne. Güncel kasko değeri ₺19.234.716, Range Rover Sport için ₺24.159.470; aradaki fark ₺4.924.754.
- Range Rover Sport mu Cayenne mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Cayenne. 100 km için ₺106 harcıyor, Range Rover Sport ₺556; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺67.492.
- Range Rover Sport mu Cayenne mi daha geniş?
- Bagajda Cayenne: 772 litre, Range Rover Sport için 647 litre. Aks mesafesinde Range Rover Sport önde.












