Land Rover Range Rover vs Lotus Eletre
21 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Land Rover Range Rover vs Lotus Eletre karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Lotus Eletre, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.
Eletre genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından Range Rover daha iyi: 869 km / 600 km.
Genel değerlendirmede Lotus Eletre öne çıkıyor (Kalite 85 - 67). Fiyatına göre ise Land Rover Range Rover daha iyi bir alım (Değer 17 - 11).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2012 ve 2023). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 86Performans95
- 28Ekonomi79
- 64Kullanışlılık73
- 92Güvenlik92
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 9'i karşılaştırıldı.
- Eletre her 100 km'de yaklaşık 562 ₺ daha az enerji harcıyor (%86 daha ekonomik).
- Eletre kilometre başına 226 g daha az CO₂ salıyor.
- Range Rover tek depoyla ~269 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Land Rover Range Rover 3.0 P400 AutobiographyE-SUV · SUV · 2020–2020₺13.259.947 | Lotus Eletre Eletre BaseE-SUV · SUV · 2023–2023₺12.867.559 |
|---|---|---|
| GüçHP | 400 | 612EN İYİ |
| TorkNm | 550 | 710EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 5,9 | 4,5EN İYİ |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 225 | 258 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 650 | 89EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 869EN İYİ | 600 |
| CO₂ emisyonug/km | 226 | 0EN İYİ |
| Bagaj hacmiL | 550 | 611EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.922 | 3.019EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.999 | 5.103 |
| Genişlikmm | 1.983 | 2.019 |
| Yükseklikmm | 1.835 | 1.630 |
| Ağırlıkkg | 2.343 | 2.490 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığıkarşılaştırma dışı | 6 | - |
| Fiyat | ₺13.259.947 | ₺12.867.559 |
| Yıllık MTV | ₺38.053 | ₺42.871 |
| Garantiyıl | 3 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Land Rover Range Rover mi Lotus Eletre mi?
Land Rover Range Rover ile Lotus Eletre E-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Range Rover için ₺13.259.947, Eletre için ₺12.867.559; Eletre ₺392.388 (%3) daha ucuz.
Range Rover benzin motorla 400 HP, Eletre elektrik motorla 612 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Range Rover için 5,9 sn, Eletre için 4,5 sn; Eletre 1,4 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Range Rover için yaklaşık ₺650, Eletre için ₺89 tutuyor; Eletre her 100 km'de ₺562 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil Range Rover için yaklaşık 869 km, Eletre için 600 km; uzun yolda Range Rover daha seyrek durur.
Uzunluk Range Rover için 4.999 mm, Eletre için 5.103 mm; Eletre 104 mm daha uzun. Aks mesafesi Eletre tarafında 97 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Range Rover için 550 litre, Eletre için 611 litre; aile ve uzun yol kullanımında Eletre 61 litre önde.
Euro NCAP'te Range Rover 5 yıldız (2012), Eletre 5 yıldız (2023) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz.
Yıllık MTV Range Rover için yaklaşık ₺38.053, Eletre için ₺42.871. Garanti süresi Range Rover için 3 yıl, Eletre için 2 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Lotus Eletre 85 puanla önde (diğeri 67). Fiyatına göre bakıldığında ise Range Rover daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor.
- Range Rover mi Eletre mi daha ucuz?
- Eletre. Güncel kasko değeri ₺12.867.559, Range Rover için ₺13.259.947; aradaki fark ₺392.388.
- Range Rover mi Eletre mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Eletre. 100 km için ₺89 harcıyor, Range Rover ₺650; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺84.266.
- Range Rover mi Eletre mi daha geniş?
- Bagajda Eletre: 611 litre, Range Rover için 550 litre. Aks mesafesinde Eletre önde.









