Land Rover Evoque vs Mini Mini Countryman
22 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Land Rover Evoque vs Mini Mini Countryman karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Mini Mini Countryman, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
Mini Countryman genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından Evoque daha iyi: 848 km / 460 km.
Genel değerlendirmede Mini Mini Countryman öne çıkıyor (Kalite 66 - 56). Fiyatına göre ise Land Rover Evoque daha iyi bir alım (Değer 49 - 28).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2019 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 41Performans53
- 37Ekonomi76
- 57Kullanışlılık43
- 87Güvenlik87
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- Mini Countryman her 100 km'de yaklaşık 446 ₺ daha az enerji harcıyor (%86 daha ekonomik).
- Evoque tek depoyla ~388 km daha fazla yol gidiyor.
- Mini Countryman kilometre başına 180 g daha az CO₂ salıyor.
Tüm veriler
| Özellik | Land Rover Evoque Evoque 1.5P160 R-dynamic SC-SUV · SUV · 2021–2023₺3.920.574 | Mini Mini Countryman Mini Countryman E 204 Favoured PlusC-SUV · SUV · 2026–2026₺3.921.300 |
|---|---|---|
| GüçHP | 160 | 204EN İYİ |
| TorkNm | 260 | 250 |
| 0-100 km/ssn | 10,6 | 8,6EN İYİ |
| Çekiş | Dört çeker | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 193 | 170 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 519 | 73EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 848EN İYİ | 460 |
| CO₂ emisyonug/km | 180 | 0EN İYİ |
| Bagaj hacmiL | 591EN İYİ | 450 |
| Aks mesafesimm | 2.681 | 2.670 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.371 | 4.299 |
| Genişlikmm | 1.904 | 1.822 |
| Yükseklikmm | 1.649 | 1.557 |
| Ağırlıkkgkarşılaştırma dışı | 1.787 | - |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Fiyat | ₺3.920.574 | ₺3.921.300 |
| Yıllık MTV | ₺9.012 | ₺14.586 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 97,1 | - |
| Garantiyıl | 3 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Land Rover Evoque mi Mini Mini Countryman mı?
Land Rover Evoque ile Mini Mini Countryman C-SUV segmentinde iki araç. İkisinin de güncel kasko değeri ₺3.920.574.
Evoque benzin motorla 160 HP, Mini Countryman elektrik motorla 204 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Evoque için 10,6 sn, Mini Countryman için 8,6 sn; Mini Countryman 2,0 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Evoque için yaklaşık ₺519, Mini Countryman için ₺73 tutuyor; Mini Countryman her 100 km'de ₺446 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil Evoque için yaklaşık 848 km, Mini Countryman için 460 km; uzun yolda Evoque daha seyrek durur.
Uzunluk Evoque için 4.371 mm, Mini Countryman için 4.299 mm; Evoque 72 mm daha uzun. Aks mesafesi Evoque tarafında 11 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Evoque için 591 litre, Mini Countryman için 450 litre; aile ve uzun yol kullanımında Evoque 141 litre önde.
Euro NCAP'te Evoque 5 yıldız (2019), Mini Countryman 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV Evoque için yaklaşık ₺9.012, Mini Countryman için ₺14.586.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Mini Mini Countryman 66 puanla önde (diğeri 56). Fiyatına göre bakıldığında ise Evoque daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse Mini Countryman, bagaj ve aile kullanımıysa Evoque daha mantıklı bir seçim.
- Evoque mi Mini Countryman mı daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Mini Countryman. 100 km için ₺73 harcıyor, Evoque ₺519; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺66.827.
- Evoque mi Mini Countryman mı daha geniş?
- Bagajda Evoque: 591 litre, Mini Countryman için 450 litre. Aks mesafesinde Evoque önde.







