Kia Stonic vs Renault Captur
39 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: Stonic Elegance 1.0 100 DCT FL ve Captur Icon 1.3 TCE EDC 140. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Renault Captur, 4 kategorinin 4 tanesini alıyor.
Captur genel puanda önde, ancak şanzıman bakımından Stonic daha iyi: Çift Kavramalı (DCT) / Otomatik.
Genel değerlendirmede Renault Captur öne çıkıyor (Kalite 57 - 39). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2017 ve 2019). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 24Performans40
- 52Ekonomi55
- 29Kullanışlılık39
- 46Güvenlik87
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.
- Captur daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- Captur 0-100 km/s'e 2,4 sn daha hızlı ulaşıyor.
- Captur 40 HP daha güçlü.
Tüm veriler
| Özellik | Kia Stonic StonicB-SUV · SUV · 2026–2026₺1.995.000 | Renault Captur CapturB-SUV · SUV · 2021–2022₺1.517.301 |
|---|---|---|
| GüçHP | 100 | 140EN İYİ |
| TorkNm | 172 | 240EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 12,1 | 9,7EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 179 | 203 |
| Motor hacmicc | 998 | 1.300 |
| Silindir | 3 | 4 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 7 | 7 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 368 | 361 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 804 | 873EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 127 | 126 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 5,6 | 5,5 |
| Bagaj hacmiL | 352 | 422EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.580 | 2.639EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.165 | 4.227 |
| Genişlikmm | 1.760 | 1.797 |
| Yükseklikmm | 1.500 | 1.576 |
| Ağırlıkkgkarşılaştırma dışı | - | 1.234 |
| DepoL | 45 | 48 |
| Euro NCAPyıldız | 3 | 5EN İYİ |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Geri görüş kamerası | - |
| Şanzıman | Çift Kavramalı (DCT)EN İYİ | Otomatik |
| Klimakarşılaştırma dışı | Manuel | - |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Standart | - |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 12.3" | - |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Yok | - |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Yok | - |
| Döşemekarşılaştırma dışı | Kumaş | - |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺1.995.000 | ₺1.517.301 |
| Yıllık MTV | ₺6.902 | ₺4.807 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | - | 96,0 |
| Garantiyıl | 5 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Kia Stonic mi Renault Captur mu?
Kia Stonic ile Renault Captur B-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Kia Stonic Stonic Elegance 1.0 100 DCT FL ve Renault Captur Captur Icon 1.3 TCE EDC 140. Güncel kasko değeri Stonic için ₺1.995.000, Captur için ₺1.517.301; Captur ₺477.699 (%24) daha ucuz.
Stonic benzin motorla 100 HP, Captur benzin motorla 140 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Stonic için 12,1 sn, Captur için 9,7 sn; Captur 2,4 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Stonic için yaklaşık ₺368, Captur için ₺361 tutuyor; Captur her 100 km'de ₺7 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Stonic için yaklaşık 804 km, Captur için 873 km; uzun yolda Captur daha seyrek durur.
Uzunluk Stonic için 4.165 mm, Captur için 4.227 mm; Captur 62 mm daha uzun. Aks mesafesi Captur tarafında 59 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Stonic için 352 litre, Captur için 422 litre; aile ve uzun yol kullanımında Captur 70 litre önde.
Euro NCAP'te Stonic 3 yıldız (2017), Captur 5 yıldız (2019) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV Stonic için yaklaşık ₺6.902, Captur için ₺4.807. Garanti süresi Stonic için 5 yıl, Captur için 3 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Renault Captur 57 puanla önde (diğeri 39). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde.
- Stonic mi Captur mu daha ucuz?
- Captur. Güncel kasko değeri ₺1.517.301, Stonic için ₺1.995.000; aradaki fark ₺477.699.
- Stonic mi Captur mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Captur. 100 km için ₺361 harcıyor, Stonic ₺368; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺985.
- Stonic mi Captur mu daha geniş?
- Bagajda Captur: 422 litre, Stonic için 352 litre. Aks mesafesinde Captur önde.










