Kia EV9 vs Land Rover Range Rover Sport
32 özellik · 3/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Kia EV9 vs Land Rover Range Rover Sport karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Kia EV9, 3 kategorinin 2 tanesini alıyor.
EV9 genel puanda önde, ancak bagaj hacmi bakımından Range Rover Sport daha iyi: 780 L / 333 L.
Genel değerlendirmede Kia EV9 öne çıkıyor (Kalite 71 - 58). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 88Performans72
- 75Ekonomi28
- 48Kullanışlılık79
- Güvenlikveri yetersiz
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 12'i karşılaştırıldı.
- EV9 her 100 km'de yaklaşık 552 ₺ daha az enerji harcıyor (%85 daha ekonomik).
- Range Rover Sport bagajı 447 litre daha büyük.
- EV9 kilometre başına 226 g daha az CO₂ salıyor.
Tüm veriler
| Özellik | Kia EV9 EV9 (384) AT 4x4 Gt-lineE-SUV · SUV · 2023–2026₺7.870.000 | Land Rover Range Rover Sport Sport 2.0 P300 SEE-SUV · SUV · 2018–2021₺7.668.511 |
|---|---|---|
| GüçHP | 384EN İYİ | 300 |
| TorkNm | 700EN İYİ | 400 |
| 0-100 km/ssn | 6,0EN İYİ | 7,3 |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 200 | 209 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 98EN İYİ | 650 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 505 | 909EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 226 |
| Bagaj hacmiL | 333 | 780EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 3.100EN İYİ | 2.923 |
| Koltuk | 7 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 5.010 | 4.879 |
| Genişlikmm | 1.980 | 1.983 |
| Yükseklikmm | 1.780 | 1.803 |
| Ağırlıkkg | 2.550 | 2.115 |
| Euro NCAPyıldızkarşılaştırma dışı | 5 | - |
| Hava yastığıkarşılaştırma dışı | 7 | - |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Klimakarşılaştırma dışı | Çift bölgeli | - |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Adaptif | - |
| Ekran | 12.3"EN İYİ | 10" |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Var | - |
| LED far | Var | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Döşeme | Deri | Deri |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺7.870.000 | ₺7.668.511 |
| Yıllık MTV | ₺57.170 | ₺25.784 |
| Yıllık değer koruma% | 91,3 | 89,8 |
| Garantiyıl | 5 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Kia EV9 mi Land Rover Range Rover Sport mu?
Kia EV9 ile Land Rover Range Rover Sport E-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri EV9 için ₺7.870.000, Range Rover Sport için ₺7.668.511; Range Rover Sport ₺201.489 (%3) daha ucuz.
EV9 elektrik motorla 384 HP, Range Rover Sport benzin motorla 300 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma EV9 için 6,0 sn, Range Rover Sport için 7,3 sn; EV9 1,3 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol EV9 için yaklaşık ₺98, Range Rover Sport için ₺650 tutuyor; EV9 her 100 km'de ₺552 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil EV9 için yaklaşık 505 km, Range Rover Sport için 909 km; uzun yolda Range Rover Sport daha seyrek durur.
Uzunluk EV9 için 5.010 mm, Range Rover Sport için 4.879 mm; EV9 131 mm daha uzun. Aks mesafesi EV9 tarafında 177 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi EV9 için 333 litre, Range Rover Sport için 780 litre; aile ve uzun yol kullanımında Range Rover Sport 447 litre önde.
Yıllık MTV EV9 için yaklaşık ₺57.170, Range Rover Sport için ₺25.784. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre EV9 yılda yaklaşık %9, Range Rover Sport %10 değer kaybediyor; EV9 değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi EV9 için 5 yıl, Range Rover Sport için 3 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Kia EV9 71 puanla önde (diğeri 58). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse EV9, bagaj ve aile kullanımıysa Range Rover Sport daha mantıklı bir seçim.
- EV9 mi Range Rover Sport mu daha ucuz?
- Range Rover Sport. Güncel kasko değeri ₺7.668.511, EV9 için ₺7.870.000; aradaki fark ₺201.489.
- EV9 mi Range Rover Sport mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde EV9. 100 km için ₺98 harcıyor, Range Rover Sport ₺650; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺82.775.
- EV9 mi Range Rover Sport mu daha geniş?
- Bagajda Range Rover Sport: 780 litre, EV9 için 333 litre. Aks mesafesinde EV9 önde.
- EV9 mi Range Rover Sport mu daha az değer kaybediyor?
- EV9. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp EV9 için %9, Range Rover Sport için %10.








