Kia EV3 vs Volkswagen Taos
32 özellik · 3/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Kia EV3 vs Volkswagen Taos karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Kia EV3, 3 kategorinin 2 tanesini alıyor.
EV3 genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından Taos daha iyi: 694 km / 460 km.
Genel değerlendirmede Kia EV3 öne çıkıyor (Kalite 60 - 43). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 56Performans45
- 77Ekonomi36
- 45Kullanışlılık51
- Güvenlikveri yetersiz
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 8'i karşılaştırıldı.
- EV3 her 100 km'de yaklaşık 403 ₺ daha az enerji harcıyor (%85 daha ekonomik).
- EV3 kilometre başına 165 g daha az CO₂ salıyor.
- Taos tek depoyla ~234 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Kia EV3 EV3 (204) AT Prestige Long RangeC-SUV · SUV · 2024–2025₺1.947.278 | Volkswagen Taos Taos 1.5 ATC-SUV · SUV · 2022–2022₺1.960.009 |
|---|---|---|
| GüçHP | 204EN İYİ | 160 |
| TorkNm | 255 | 250 |
| 0-100 km/ssn | 7,8EN İYİ | 9,2 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 167 | 205 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 70EN İYİ | 473 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 460 | 694EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 165 |
| Bagaj hacmiL | 460 | 528EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.680 | 2.680 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.300 | 4.461 |
| Genişlikmm | 1.850 | 1.841 |
| Yükseklikmm | 1.560 | 1.626 |
| Ağırlıkkgkarşılaştırma dışı | - | 1.500 |
| Euro NCAPyıldızkarşılaştırma dışı | 5 | - |
| Hava yastığıkarşılaştırma dışı | 7 | - |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Geri görüş kamerası | - |
| Klimakarşılaştırma dışı | Çift bölgeli | - |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Standart | - |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 12.3" | - |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Var | - |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Döşemekarşılaştırma dışı | Yarı deri | - |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺1.947.278 | ₺1.960.009 |
| Yıllık MTV | ₺14.586 | ₺9.012 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 99,2 | - |
| Garantiyıl | 5 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Kia EV3 mi Volkswagen Taos mu?
Kia EV3 ile Volkswagen Taos C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri EV3 için ₺1.947.278, Taos için ₺1.960.009; EV3 ₺12.731 (%1) daha ucuz.
EV3 elektrik motorla 204 HP, Taos benzin motorla 160 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma EV3 için 7,8 sn, Taos için 9,2 sn; EV3 1,4 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol EV3 için yaklaşık ₺70, Taos için ₺473 tutuyor; EV3 her 100 km'de ₺403 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil EV3 için yaklaşık 460 km, Taos için 694 km; uzun yolda Taos daha seyrek durur.
Uzunluk EV3 için 4.300 mm, Taos için 4.461 mm; Taos 161 mm daha uzun. Bagaj hacmi EV3 için 460 litre, Taos için 528 litre; aile ve uzun yol kullanımında Taos 68 litre önde.
Yıllık MTV EV3 için yaklaşık ₺14.586, Taos için ₺9.012. Garanti süresi EV3 için 5 yıl, Taos için 2 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Kia EV3 60 puanla önde (diğeri 43). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse EV3, bagaj ve aile kullanımıysa Taos daha mantıklı bir seçim.
- EV3 mi Taos mu daha ucuz?
- EV3. Güncel kasko değeri ₺1.947.278, Taos için ₺1.960.009; aradaki fark ₺12.731.
- EV3 mi Taos mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde EV3. 100 km için ₺70 harcıyor, Taos ₺473; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺60.448.
- EV3 mi Taos mu daha geniş?
- Bagajda Taos: 528 litre, EV3 için 460 litre.











