Kia EV3 vs SsangYong Korando
32 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Kia EV3 vs SsangYong Korando karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Kia EV3, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
EV3 genel puanda önde, ancak bagaj hacmi bakımından Korando daha iyi: 551 L / 460 L.
Genel değerlendirmede Kia EV3 öne çıkıyor (Kalite 69 - 55). Fiyatına göre ise SsangYong Korando daha iyi bir alım (Değer 58 - 36).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2024 ve 2019). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 56Performans41
- 77Ekonomi33
- 45Kullanışlılık53
- 92Güvenlik92
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 9'i karşılaştırıldı.
- EV3 her 100 km'de yaklaşık 423 ₺ daha az enerji harcıyor (%86 daha ekonomik).
- EV3 0-100 km/s'e 3,0 sn daha hızlı ulaşıyor.
- EV3 kilometre başına 168 g daha az CO₂ salıyor.
Tüm veriler
| Özellik | Kia EV3 EV3 (204) AT Elegance Standart RangeC-SUV · SUV · 2024–2025₺2.120.348 | SsangYong Korando Korando G1.5T 4x4 A/t EditionC-SUV · SUV · 2020–2022₺2.127.726 |
|---|---|---|
| GüçHP | 204EN İYİ | 163 |
| TorkNm | 255 | 260 |
| 0-100 km/ssn | 7,8EN İYİ | 10,8 |
| Çekiş | Önden çekiş | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 167 | 185 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 70EN İYİ | 493 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 460 | 627EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 168 |
| Bagaj hacmiL | 460 | 551EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.680 | 2.675 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.300 | 4.450 |
| Genişlikmm | 1.850 | 1.870 |
| Yükseklikmm | 1.560 | 1.629 |
| Ağırlıkkgkarşılaştırma dışı | - | 1.500 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığıkarşılaştırma dışı | 7 | - |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Geri görüş kamerası | - |
| Klimakarşılaştırma dışı | Çift bölgeli | - |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Standart | - |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 12.3" | - |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Var | - |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Döşemekarşılaştırma dışı | Deri | - |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Yok | - |
| Fiyat | ₺2.120.348 | ₺2.127.726 |
| Yıllık MTV | ₺14.586 | ₺9.012 |
| Yıllık değer koruma% | 82,8 | 96,4 |
| Garantiyıl | 5 | 5 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Kia EV3 mi SsangYong Korando mu?
Kia EV3 ile SsangYong Korando C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri EV3 için ₺2.120.348, Korando için ₺2.127.726; EV3 ₺7.378 (%0) daha ucuz.
EV3 elektrik motorla 204 HP, Korando benzin motorla 163 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma EV3 için 7,8 sn, Korando için 10,8 sn; EV3 3,0 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol EV3 için yaklaşık ₺70, Korando için ₺493 tutuyor; EV3 her 100 km'de ₺423 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil EV3 için yaklaşık 460 km, Korando için 627 km; uzun yolda Korando daha seyrek durur.
Uzunluk EV3 için 4.300 mm, Korando için 4.450 mm; Korando 150 mm daha uzun. Aks mesafesi EV3 tarafında 5 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi EV3 için 460 litre, Korando için 551 litre; aile ve uzun yol kullanımında Korando 91 litre önde.
Euro NCAP'te EV3 5 yıldız (2024), Korando 5 yıldız (2019) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz.
Yıllık MTV EV3 için yaklaşık ₺14.586, Korando için ₺9.012. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre EV3 yılda yaklaşık %17, Korando %4 değer kaybediyor; Korando değerini daha iyi koruyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Kia EV3 69 puanla önde (diğeri 55). Fiyatına göre bakıldığında ise Korando daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse EV3, bagaj ve aile kullanımıysa Korando daha mantıklı bir seçim.
- EV3 mi Korando mu daha ucuz?
- EV3. Güncel kasko değeri ₺2.120.348, Korando için ₺2.127.726; aradaki fark ₺7.378.
- EV3 mi Korando mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde EV3. 100 km için ₺70 harcıyor, Korando ₺493; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺63.404.
- EV3 mi Korando mu daha geniş?
- Bagajda Korando: 551 litre, EV3 için 460 litre. Aks mesafesinde EV3 önde.
- EV3 mi Korando mu daha az değer kaybediyor?
- Korando. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Korando için %4, EV3 için %17.








