Kia EV3 vs SsangYong Korando
32 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Kia EV3 vs SsangYong Korando karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Kia EV3, 5 kategorinin 3 tanesini alıyor.
EV3 genel puanda önde, ancak cam tavan bakımından Korando daha iyi: Var / Yok.
Genel değerlendirmede Kia EV3 öne çıkıyor (Kalite 70 - 59). Fiyatına göre ise SsangYong Korando daha iyi bir alım (Değer 46 - 45).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 57Performans41
- 81Ekonomi33
- 45Kullanışlılık53
- 95Güvenlik90
- 64Konfor & Donanım78
20 ölçütten 18'i karşılaştırıldı.
- EV3 her 100 km'de yaklaşık 428 ₺ daha az enerji harcıyor (%87 daha ekonomik).
- Korando cam tavan bakımından önde: Var / Yok.
- Korando ısıtmalı koltuk bakımından önde: Var / Yok.
Tüm veriler
| Özellik | Kia EV3 EV3 (204) AT Cool Long RangeC-SUV · SUV · 2026–2026₺2.450.000 | SsangYong Korando Korando G1.5T 4x2 AT PlatinumC-SUV · SUV · 2020–2023₺2.037.195 |
|---|---|---|
| GüçHP | 204EN İYİ | 163 |
| TorkNm | 283EN İYİ | 260 |
| 0-100 km/ssn | 7,9EN İYİ | 10,8 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 170 | 185 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 64EN İYİ | 493 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 604 | 627 |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 168 |
| Bagaj hacmiL | 460 | 551EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.680 | 2.675 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.300 | 4.450 |
| Genişlikmm | 1.850 | 1.870 |
| Yükseklikmm | 1.560 | 1.629 |
| Ağırlıkkgkarşılaştırma dışı | - | 1.500 |
| Euro NCAPyıldızkarşılaştırma dışı | - | 5 |
| Hava yastığı | 7EN İYİ | 6 |
| Şerit takip asistanı | Var | Var |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Klima | Çift bölgeli | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyici | AdaptifEN İYİ | Standart |
| Ekran | 12.3"EN İYİ | 8" |
| Cam tavan | Yok | VarEN İYİ |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Anahtarsız giriş | Var | Var |
| Döşeme | Kumaş | Yarı deriEN İYİ |
| Isıtmalı koltuk | Yok | VarEN İYİ |
| Fiyat | ₺2.450.000 | ₺2.037.195 |
| Yıllık MTV | ₺14.586 | ₺9.012 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | - | 90,3 |
| Garantiyıl | 5 | 5 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Kia EV3 mi SsangYong Korando mu?
Kia EV3 ile SsangYong Korando C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri EV3 için ₺2.450.000, Korando için ₺2.037.195; Korando ₺412.805 (%17) daha ucuz.
EV3 elektrik motorla 204 HP, Korando benzin motorla 163 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma EV3 için 7,9 sn, Korando için 10,8 sn; EV3 2,9 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol EV3 için yaklaşık ₺64, Korando için ₺493 tutuyor; EV3 her 100 km'de ₺428 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil EV3 için yaklaşık 604 km, Korando için 627 km; uzun yolda Korando daha seyrek durur.
Uzunluk EV3 için 4.300 mm, Korando için 4.450 mm; Korando 150 mm daha uzun. Aks mesafesi EV3 tarafında 5 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi EV3 için 460 litre, Korando için 551 litre; aile ve uzun yol kullanımında Korando 91 litre önde.
Hava yastığı sayısı EV3 için 7, Korando için 6.
Yıllık MTV EV3 için yaklaşık ₺14.586, Korando için ₺9.012.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Kia EV3 70 puanla önde (diğeri 59). Fiyatına göre bakıldığında ise Korando daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse EV3, bagaj ve aile kullanımıysa Korando daha mantıklı bir seçim.
- EV3 mi Korando mu daha ucuz?
- Korando. Güncel kasko değeri ₺2.037.195, EV3 için ₺2.450.000; aradaki fark ₺412.805.
- EV3 mi Korando mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde EV3. 100 km için ₺64 harcıyor, Korando ₺493; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺64.246.
- EV3 mi Korando mu daha geniş?
- Bagajda Korando: 551 litre, EV3 için 460 litre. Aks mesafesinde EV3 önde.













