KG Mobility Korando vs Mini Countryman
27 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: Korando 1.5T 4x2 AT Titanium ve Mini Countryman E 204 JCW. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Mini Countryman, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.
Countryman genel puanda önde, ancak bagaj hacmi bakımından Korando daha iyi: 551 L / 450 L.
Genel değerlendirmede Mini Countryman öne çıkıyor (Kalite 68 - 54). Fiyatına göre ise KG Mobility Korando daha iyi bir alım (Değer 62 - 31).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Bu iki araç farklı sınıflarda; puanlar yine de aynı mutlak ölçeklere göre hesaplanır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2019 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 41Performans53
- 33Ekonomi76
- 53Kullanışlılık43
- 87Güvenlik92
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- Countryman her 100 km'de yaklaşık 419 ₺ daha az enerji harcıyor (%85 daha ekonomik).
- Countryman kilometre başına 168 g daha az CO₂ salıyor.
- Countryman 0-100 km/s'e 2,2 sn daha hızlı ulaşıyor.
Tüm veriler
| Özellik | KG Mobility Korando KorandoC-SUV · SUV · 2024–2025₺2.012.341 | Mini Countryman CountrymanC-SUV · SUV · 2025–2026₺4.056.900 |
|---|---|---|
| GüçHP | 163 | 204EN İYİ |
| TorkNm | 260 | 250 |
| 0-100 km/ssn | 10,8 | 8,6EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 185 | 170 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 493 | 73EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 627EN İYİ | 460 |
| CO₂ emisyonug/km | 168 | 0EN İYİ |
| Bagaj hacmiL | 551EN İYİ | 450 |
| Aks mesafesimm | 2.675 | 2.670 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.450 | 4.297 |
| Genişlikmm | 1.870 | 1.822 |
| Yükseklikmm | 1.629 | 1.557 |
| Ağırlıkkg | 1.500 | 1.440 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 6 | 8EN İYİ |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 9" |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺2.012.341 | ₺4.056.900 |
| Yıllık MTV | ₺12.028 | ₺14.586 |
| Yıllık değer koruma% | 99,0 | 92,8 |
| Garantiyıl | 5 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
KG Mobility Korando mu Mini Countryman mı?
KG Mobility Korando ile Mini Countryman C-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: KG Mobility Korando Korando 1.5T 4x2 AT Titanium ve Mini Countryman Mini Countryman E 204 JCW. Güncel kasko değeri Korando için ₺2.012.341, Countryman için ₺4.056.900; Korando ₺2.044.559 (%50) daha ucuz.
Korando benzin motorla 163 HP, Countryman elektrik motorla 204 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Korando için 10,8 sn, Countryman için 8,6 sn; Countryman 2,2 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Korando için yaklaşık ₺493, Countryman için ₺73 tutuyor; Countryman her 100 km'de ₺419 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil Korando için yaklaşık 627 km, Countryman için 460 km; uzun yolda Korando daha seyrek durur.
Uzunluk Korando için 4.450 mm, Countryman için 4.297 mm; Korando 153 mm daha uzun. Aks mesafesi Korando tarafında 5 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Korando için 551 litre, Countryman için 450 litre; aile ve uzun yol kullanımında Korando 101 litre önde.
Euro NCAP'te Korando 5 yıldız (2019), Countryman 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı Korando için 6, Countryman için 8.
Yıllık MTV Korando için yaklaşık ₺12.028, Countryman için ₺14.586. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Korando yılda yaklaşık %1, Countryman %7 değer kaybediyor; Korando değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi Korando için 5 yıl, Countryman için 2 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Mini Countryman 68 puanla önde (diğeri 54). Fiyatına göre bakıldığında ise Korando daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse Countryman, bagaj ve aile kullanımıysa Korando daha mantıklı bir seçim.
- Korando mu Countryman mı daha ucuz?
- Korando. Güncel kasko değeri ₺2.012.341, Countryman için ₺4.056.900; aradaki fark ₺2.044.559.
- Korando mu Countryman mı daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Countryman. 100 km için ₺73 harcıyor, Korando ₺493; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺62.885.
- Korando mu Countryman mı daha geniş?
- Bagajda Korando: 551 litre, Countryman için 450 litre. Aks mesafesinde Korando önde.
- Korando mu Countryman mı daha az değer kaybediyor?
- Korando. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Korando için %1, Countryman için %7.












