KG Mobility Korando vs Kia EV3
32 özellik · 3/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: KG Mobility Korando vs Kia EV3 karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Kia EV3, 3 kategorinin 2 tanesini alıyor.
EV3 genel puanda önde, ancak bagaj hacmi bakımından Korando daha iyi: 551 L / 460 L.
Genel değerlendirmede Kia EV3 öne çıkıyor (Kalite 62 - 42). Fiyatına göre ise KG Mobility Korando daha iyi bir alım (Değer 58 - 42).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 41Performans57
- 33Ekonomi81
- 53Kullanışlılık45
- Güvenlikveri yetersiz
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 9'i karşılaştırıldı.
- EV3 her 100 km'de yaklaşık 428 ₺ daha az enerji harcıyor (%87 daha ekonomik).
- EV3 0-100 km/s'e 2,9 sn daha hızlı ulaşıyor.
- EV3 kilometre başına 168 g daha az CO₂ salıyor.
Tüm veriler
| Özellik | KG Mobility Korando Korando 1.5T 4x2 AT TitaniumC-SUV · SUV · 2024–2025₺2.012.341 | Kia EV3 EV3 (204) AT Cool Long RangeC-SUV · SUV · 2026–2026₺2.450.000 |
|---|---|---|
| GüçHP | 163 | 204EN İYİ |
| TorkNm | 260 | 283EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 10,8 | 7,9EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 185 | 170 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 493 | 64EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 627 | 604 |
| CO₂ emisyonug/km | 168 | 0EN İYİ |
| Bagaj hacmiL | 551EN İYİ | 460 |
| Aks mesafesimm | 2.675 | 2.680 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.450 | 4.300 |
| Genişlikmm | 1.870 | 1.850 |
| Yükseklikmm | 1.629 | 1.560 |
| Ağırlıkkgkarşılaştırma dışı | 1.500 | - |
| Euro NCAPyıldızkarşılaştırma dışı | 5 | - |
| Hava yastığı | 6 | 7EN İYİ |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Geri görüş kamerası |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 12.3" |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Yok |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Kumaş |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Yok |
| Fiyat | ₺2.012.341 | ₺2.450.000 |
| Yıllık MTV | ₺12.028 | ₺14.586 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 99,0 | - |
| Garantiyıl | 5 | 5 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
KG Mobility Korando mu Kia EV3 mi?
KG Mobility Korando ile Kia EV3 C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Korando için ₺2.012.341, EV3 için ₺2.450.000; Korando ₺437.659 (%18) daha ucuz.
Korando benzin motorla 163 HP, EV3 elektrik motorla 204 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Korando için 10,8 sn, EV3 için 7,9 sn; EV3 2,9 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Korando için yaklaşık ₺493, EV3 için ₺64 tutuyor; EV3 her 100 km'de ₺428 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil Korando için yaklaşık 627 km, EV3 için 604 km; uzun yolda Korando daha seyrek durur.
Uzunluk Korando için 4.450 mm, EV3 için 4.300 mm; Korando 150 mm daha uzun. Aks mesafesi EV3 tarafında 5 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Korando için 551 litre, EV3 için 460 litre; aile ve uzun yol kullanımında Korando 91 litre önde.
Hava yastığı sayısı Korando için 6, EV3 için 7.
Yıllık MTV Korando için yaklaşık ₺12.028, EV3 için ₺14.586.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Kia EV3 62 puanla önde (diğeri 42). Fiyatına göre bakıldığında ise Korando daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse EV3, bagaj ve aile kullanımıysa Korando daha mantıklı bir seçim.
- Korando mu EV3 mi daha ucuz?
- Korando. Güncel kasko değeri ₺2.012.341, EV3 için ₺2.450.000; aradaki fark ₺437.659.
- Korando mu EV3 mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde EV3. 100 km için ₺64 harcıyor, Korando ₺493; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺64.246.
- Korando mu EV3 mi daha geniş?
- Bagajda Korando: 551 litre, EV3 için 460 litre. Aks mesafesinde EV3 önde.













