Jaguar I-Pace vs Land Rover Velar
30 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: I-pace Hse EV400 ve Velar 2.0 P300 R-dynamic S. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Jaguar I-Pace, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.
I-Pace genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından Velar daha iyi: 838 km / 470 km.
Genel değerlendirmede Jaguar I-Pace öne çıkıyor (Kalite 82 - 64). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2018 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 91Performans72
- 75Ekonomi27
- 75Kullanışlılık71
- 87Güvenlik87
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.
- I-Pace her 100 km'de yaklaşık 555 ₺ daha az enerji harcıyor (%85 daha ekonomik).
- I-Pace kilometre başına 226 g daha az CO₂ salıyor.
- Velar tek depoyla ~368 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Jaguar I-Pace I-PaceD-SUV · SUV · 2018–2023₺4.569.793 | Land Rover Velar VelarD-SUV · SUV · 2020–2020₺7.577.120 |
|---|---|---|
| GüçHP | 400EN İYİ | 300 |
| TorkNm | 696EN İYİ | 400 |
| 0-100 km/ssn | 4,8EN İYİ | 7,3 |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 200 | 209 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 95EN İYİ | 650 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 470 | 838EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 226 |
| Bagaj hacmiL | 656 | 673 |
| Aks mesafesimm | 2.990EN İYİ | 2.874 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.682 | 4.797 |
| Genişlikmm | 1.895 | 1.930 |
| Yükseklikmm | 1.565 | 1.665 |
| Ağırlıkkg | 2.208 | 1.900 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Geri görüş kamerası | - |
| Klimakarşılaştırma dışı | Çift bölgeli | - |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Adaptif | - |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 10" | - |
| LED far | Var | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺4.569.793 | ₺7.577.120 |
| Yıllık MTV | ₺42.871 | ₺15.147 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 95,7 | - |
| Garantiyıl | 3 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Jaguar I-Pace mi Land Rover Velar mı?
Jaguar I-Pace ile Land Rover Velar D-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Jaguar I-Pace I-pace Hse EV400 ve Land Rover Velar Velar 2.0 P300 R-dynamic S. Güncel kasko değeri I-Pace için ₺4.569.793, Velar için ₺7.577.120; I-Pace ₺3.007.327 (%40) daha ucuz.
I-Pace elektrik motorla 400 HP, Velar benzin motorla 300 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma I-Pace için 4,8 sn, Velar için 7,3 sn; I-Pace 2,5 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol I-Pace için yaklaşık ₺95, Velar için ₺650 tutuyor; I-Pace her 100 km'de ₺555 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil I-Pace için yaklaşık 470 km, Velar için 838 km; uzun yolda Velar daha seyrek durur.
Uzunluk I-Pace için 4.682 mm, Velar için 4.797 mm; Velar 115 mm daha uzun. Aks mesafesi I-Pace tarafında 116 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi I-Pace için 656 litre, Velar için 673 litre; aile ve uzun yol kullanımında Velar 17 litre önde.
Euro NCAP'te I-Pace 5 yıldız (2018), Velar 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV I-Pace için yaklaşık ₺42.871, Velar için ₺15.147.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Jaguar I-Pace 82 puanla önde (diğeri 64). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse I-Pace, bagaj ve aile kullanımıysa Velar daha mantıklı bir seçim.
- I-Pace mi Velar mı daha ucuz?
- I-Pace. Güncel kasko değeri ₺4.569.793, Velar için ₺7.577.120; aradaki fark ₺3.007.327.
- I-Pace mi Velar mı daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde I-Pace. 100 km için ₺95 harcıyor, Velar ₺650; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺83.294.
- I-Pace mi Velar mı daha geniş?
- Bagajda Velar: 673 litre, I-Pace için 656 litre. Aks mesafesinde I-Pace önde.













