Hyundai IONIQ 9 vs Volvo V90 Cross Country
32 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Hyundai IONIQ 9 vs Volvo V90 Cross Country karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Hyundai IONIQ 9, 4 kategorinin 4 tanesini alıyor.
IONIQ 9 genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından V90 Cross Country daha iyi: 732 km / 600 km.
Genel değerlendirmede Hyundai IONIQ 9 öne çıkıyor (Kalite 84 - 66). Fiyatına göre ise Volvo V90 Cross Country daha iyi bir alım (Değer 35 - 17).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Bu iki araç farklı sınıflarda; puanlar yine de aynı mutlak ölçeklere göre hesaplanır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2025 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 87Performans77
- 78Ekonomi32
- 76Kullanışlılık66
- 93Güvenlik90
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- IONIQ 9 her 100 km'de yaklaşık 441 ₺ daha az enerji harcıyor (%82 daha ekonomik).
- IONIQ 9 kilometre başına 186 g daha az CO₂ salıyor.
- IONIQ 9 280 Nm daha fazla tork üretiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Hyundai IONIQ 9 Ioniq 9 Calligraphy 226.1KW 4x4E-SUV · SUV · 2025–2026₺6.960.000 | Volvo V90 Cross Country V90 Cross Country 2.0 B6 AWD Pro GeartronicE-SUV · SUV · 2020–2022₺3.818.510 |
|---|---|---|
| GüçHP | 307EN İYİ | 300 |
| TorkNm | 700EN İYİ | 420 |
| 0-100 km/ssn | 5,2EN İYİ | 6,2 |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 200 | 230 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 97EN İYİ | 539 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 600 | 732EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 186 |
| Bagaj hacmiL | 620EN İYİ | 560 |
| Aks mesafesimm | 3.130EN İYİ | 2.941 |
| Koltuk | 7 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 5.060 | 4.939 |
| Genişlikmm | 1.980 | 1.879 |
| Yükseklikmm | 1.790 | 1.543 |
| Ağırlıkkg | 2.600 | 1.940 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 10EN İYİ | 7 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Geri görüş kamerası | - |
| Klimakarşılaştırma dışı | Çift bölgeli | - |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Adaptif | - |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 12.3" | - |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Var | - |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Döşemekarşılaştırma dışı | Deri | - |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺6.960.000 | ₺3.818.510 |
| Yıllık MTV | ₺34.930 | ₺25.784 |
| Yıllık değer koruma% | 80,8 | 95,6 |
| Garantiyıl | 5 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Hyundai IONIQ 9 mı Volvo V90 Cross Country mu?
Hyundai IONIQ 9 ile Volvo V90 Cross Country E-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri IONIQ 9 için ₺6.960.000, V90 Cross Country için ₺3.818.510; V90 Cross Country ₺3.141.490 (%45) daha ucuz.
IONIQ 9 elektrik motorla 307 HP, V90 Cross Country benzin motorla 300 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma IONIQ 9 için 5,2 sn, V90 Cross Country için 6,2 sn; IONIQ 9 1,0 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol IONIQ 9 için yaklaşık ₺97, V90 Cross Country için ₺539 tutuyor; IONIQ 9 her 100 km'de ₺441 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil IONIQ 9 için yaklaşık 600 km, V90 Cross Country için 732 km; uzun yolda V90 Cross Country daha seyrek durur.
Uzunluk IONIQ 9 için 5.060 mm, V90 Cross Country için 4.939 mm; IONIQ 9 121 mm daha uzun. Aks mesafesi IONIQ 9 tarafında 189 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi IONIQ 9 için 620 litre, V90 Cross Country için 560 litre; aile ve uzun yol kullanımında IONIQ 9 60 litre önde.
Euro NCAP'te IONIQ 9 5 yıldız (2025), V90 Cross Country 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı IONIQ 9 için 10, V90 Cross Country için 7.
Yıllık MTV IONIQ 9 için yaklaşık ₺34.930, V90 Cross Country için ₺25.784. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre IONIQ 9 yılda yaklaşık %19, V90 Cross Country %4 değer kaybediyor; V90 Cross Country değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi IONIQ 9 için 5 yıl, V90 Cross Country için 2 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Hyundai IONIQ 9 84 puanla önde (diğeri 66). Fiyatına göre bakıldığında ise V90 Cross Country daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor.
- IONIQ 9 mı V90 Cross Country mu daha ucuz?
- V90 Cross Country. Güncel kasko değeri ₺3.818.510, IONIQ 9 için ₺6.960.000; aradaki fark ₺3.141.490.
- IONIQ 9 mı V90 Cross Country mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde IONIQ 9. 100 km için ₺97 harcıyor, V90 Cross Country ₺539; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺66.219.
- IONIQ 9 mı V90 Cross Country mu daha geniş?
- Bagajda IONIQ 9: 620 litre, V90 Cross Country için 560 litre. Aks mesafesinde IONIQ 9 önde.
- IONIQ 9 mı V90 Cross Country mu daha az değer kaybediyor?
- V90 Cross Country. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp V90 Cross Country için %4, IONIQ 9 için %19.












