Hyundai i20 Active vs Renault Clio
37 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: i20 Active FL 1.4 MPI Elite Smart OV ve Clio Equilibre 1.0 TCE 90. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Renault Clio, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.
Clio genel puanda önde, ancak şanzıman bakımından i20 Active daha iyi: Otomatik / Manuel.
Genel değerlendirmede Renault Clio öne çıkıyor (Kalite 52 - 41). Fiyatına göre ise Hyundai i20 Active daha iyi bir alım (Değer 60 - 55).
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2015 ve 2019). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 22Performans21
- 45Ekonomi58
- 26Kullanışlılık33
- 67Güvenlik87
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.
- Clio daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- i20 Active şanzıman bakımından önde: Otomatik / Manuel.
- Clio her 100 km'de yaklaşık 66 ₺ daha az enerji harcıyor (%17 daha ekonomik).
Tüm veriler
| Özellik | Hyundai i20 Active i20 ActiveB · Hatchback · 2018–2020₺1.075.046 | Renault Clio ClioB · Hatchback · 2024–2025₺1.096.904 |
|---|---|---|
| GüçHP | 100EN İYİ | 90 |
| TorkNm | 134 | 160EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 12,1 | 12,2 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 184 | 180 |
| Motor hacmicc | 1.400 | 1.000 |
| Silindir | 4 | 3 |
| Emiş | Atmosferik | Turbo |
| Vites sayısı | 6 | 6 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 394 | 328EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 667 | 840EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 137 | 113EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 6,0 | 5,0 |
| Bagaj hacmiL | 326 | 391EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.570 | 2.583 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.100 | 4.050 |
| Genişlikmm | 1.760 | 1.798 |
| Yükseklikmm | 1.529 | 1.440 |
| Ağırlıkkg | 1.150 | 1.178 |
| DepoL | 40 | 42 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 5EN İYİ |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Yok |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Yok |
| Şanzıman | OtomatikEN İYİ | Manuel |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Manuel |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Standart |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Yok |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Yok |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Yok |
| Fiyat | ₺1.075.046 | ₺1.096.904 |
| Yıllık MTV | ₺5.220 | ₺6.902 |
| Yıllık değer koruma% | 92,6 | 90,0 |
| Garantiyıl | 5 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Hyundai i20 Active mi Renault Clio mu?
Hyundai i20 Active ile Renault Clio B segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Hyundai i20 Active i20 Active FL 1.4 MPI Elite Smart OV ve Renault Clio Clio Equilibre 1.0 TCE 90. Güncel kasko değeri i20 Active için ₺1.075.046, Clio için ₺1.096.904; i20 Active ₺21.858 (%2) daha ucuz.
i20 Active benzin motorla 100 HP, Clio benzin motorla 90 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma i20 Active için 12,1 sn, Clio için 12,2 sn; i20 Active 0,1 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol i20 Active için yaklaşık ₺394, Clio için ₺328 tutuyor; Clio her 100 km'de ₺66 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil i20 Active için yaklaşık 667 km, Clio için 840 km; uzun yolda Clio daha seyrek durur.
Uzunluk i20 Active için 4.100 mm, Clio için 4.050 mm; i20 Active 50 mm daha uzun. Aks mesafesi Clio tarafında 13 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi i20 Active için 326 litre, Clio için 391 litre; aile ve uzun yol kullanımında Clio 65 litre önde.
Euro NCAP'te i20 Active 4 yıldız (2015), Clio 5 yıldız (2019) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV i20 Active için yaklaşık ₺5.220, Clio için ₺6.902. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre i20 Active yılda yaklaşık %7, Clio %10 değer kaybediyor; i20 Active değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi i20 Active için 5 yıl, Clio için 3 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Renault Clio 52 puanla önde (diğeri 41). Fiyatına göre bakıldığında ise i20 Active daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik ekonomiyse Clio, performanssa i20 Active öne çıkıyor.
- i20 Active mi Clio mu daha ucuz?
- i20 Active. Güncel kasko değeri ₺1.075.046, Clio için ₺1.096.904; aradaki fark ₺21.858.
- i20 Active mi Clio mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Clio. 100 km için ₺328 harcıyor, i20 Active ₺394; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺9.854.
- i20 Active mi Clio mu daha geniş?
- Bagajda Clio: 391 litre, i20 Active için 326 litre. Aks mesafesinde Clio önde.
- i20 Active mi Clio mu daha az değer kaybediyor?
- i20 Active. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp i20 Active için %7, Clio için %10.










