Hyundai i20 vs Renault R5
32 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Hyundai i20 vs Renault R5 karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Renault R5, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
R5 genel puanda önde, ancak bagaj hacmi bakımından i20 daha iyi: 352 L / 326 L.
Genel değerlendirmede Renault R5 öne çıkıyor (Kalite 66 - 47). Fiyatına göre ise Hyundai i20 daha iyi bir alım (Değer 43 - 30).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2024). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- Performansveri yetersiz
- 48Ekonomi97
- 29Kullanışlılık25
- 73Güvenlik73
- 34Konfor & Donanım62
20 ölçütten 13'i karşılaştırıldı.
- R5 her 100 km'de yaklaşık 302 ₺ daha az enerji harcıyor (%82 daha ekonomik).
- R5 anahtarsız giriş bakımından önde: Var / Yok.
- R5 hız sabitleyici bakımından önde: Adaptif / Standart.
Tüm veriler
| Özellik | Hyundai i20 i20 1.0 T 90 Elite DCTB · Hatchback · 2025–2026₺2.068.000 | Renault R5 R5 E-tech Elektrikli Techno 52KWHB · Hatchback · 2025–2026₺2.099.000 |
|---|---|---|
| GüçHPkarşılaştırma dışı | 90 | - |
| TorkNm | 172 | 245EN İYİ |
| 0-100 km/ssnkarşılaştırma dışı | 11,9 | - |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/skarşılaştırma dışı | 178 | - |
| Enerji maliyeti₺/100km | 368 | 66EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)kmkarşılaştırma dışı | 714 | - |
| CO₂ emisyonug/km | 127 | 0EN İYİ |
| Bagaj hacmiL | 352EN İYİ | 326 |
| Aks mesafesimm | 2.580EN İYİ | 2.540 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapıkarşılaştırma dışı | 5 | - |
| Uzunlukmm | 4.040 | 3.922 |
| Genişlikmm | 1.775 | 1.774 |
| Yükseklikmm | 1.450 | 1.498 |
| Ağırlıkkg | 1.120 | 1.449 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 4 |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Klima | Otomatik | Otomatik |
| Hız sabitleyici | Standart | AdaptifEN İYİ |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 8" | - |
| Cam tavan | Yok | Yok |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Anahtarsız giriş | Yok | VarEN İYİ |
| Döşeme | Kumaş | Kumaş |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺2.068.000 | ₺2.099.000 |
| Yıllık MTVkarşılaştırma dışı | ₺6.902 | - |
| Yıllık değer koruma% | 89,6 | 84,3 |
| Garantiyıl | 5 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Hyundai i20 mi Renault R5 mu?
Hyundai i20 ile Renault R5 B segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri i20 için ₺2.068.000, R5 için ₺2.099.000; i20 ₺31.000 (%1) daha ucuz.
Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol i20 için yaklaşık ₺368, R5 için ₺66 tutuyor; R5 her 100 km'de ₺302 daha az harcıyor.
Uzunluk i20 için 4.040 mm, R5 için 3.922 mm; i20 118 mm daha uzun. Aks mesafesi i20 tarafında 40 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi i20 için 352 litre, R5 için 326 litre; aile ve uzun yol kullanımında i20 26 litre önde.
Euro NCAP'te i20 4 yıldız (2021), R5 4 yıldız (2024) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre i20 yılda yaklaşık %10, R5 %16 değer kaybediyor; i20 değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi i20 için 5 yıl, R5 için 3 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Renault R5 66 puanla önde (diğeri 47). Fiyatına göre bakıldığında ise i20 daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse R5, bagaj ve aile kullanımıysa i20 daha mantıklı bir seçim.
- i20 mi R5 mi daha ucuz?
- i20. Güncel kasko değeri ₺2.068.000, R5 için ₺2.099.000; aradaki fark ₺31.000.
- i20 mi R5 mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde R5. 100 km için ₺66 harcıyor, i20 ₺368; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺45.330.
- i20 mi R5 mi daha geniş?
- Bagajda i20: 352 litre, R5 için 326 litre. Aks mesafesinde i20 önde.
- i20 mi R5 mi daha az değer kaybediyor?
- i20. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp i20 için %10, R5 için %16.









