Hyundai Elantra vs Kia Cerato
38 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: Elantra 1.6 MPI (123) CVT Smart ve Cerato 1.6 128 AT Prestige. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Kia Cerato, 5 kategorinin 5 tanesini alıyor.
Genel değerlendirmede Kia Cerato öne çıkıyor (Kalite 59 - 41). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 27Performans29
- 41Ekonomi42
- 46Kullanışlılık50
- 50Güvenlik90
- 41Konfor & Donanım80
21 ölçütten 20'i karşılaştırıldı.
- Cerato şerit takip asistanı bakımından önde: Var / Yok.
- Cerato led far bakımından önde: Var / Yok.
- Cerato cam tavan bakımından önde: Var / Yok.
Tüm veriler
| Özellik | Hyundai Elantra ElantraD · Sedan · 2021–2022₺1.646.374 | Kia Cerato CeratoD · Sedan · 2022–2023₺1.941.297 |
|---|---|---|
| GüçHP | 123 | 128 |
| TorkNm | 154 | 155 |
| 0-100 km/ssn | 12,1 | 11,6EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 190 | 195 |
| Motor hacmicckarşılaştırma dışı | - | 1.600 |
| Silindir | 4 | 4 |
| Emiş | Atmosferik | Atmosferik |
| Vites sayısıkarşılaştırma dışı | - | 6 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 434 | 440 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 712 | 746EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 150 | 152 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 6,6 | 6,7 |
| Bagaj hacmiL | 458 | 502EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.700 | 2.700 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 4 | 4 |
| Uzunlukmm | 4.620 | 4.640 |
| Genişlikmm | 1.800 | 1.800 |
| Yükseklikmm | 1.450 | 1.440 |
| Ağırlıkkg | 1.245 | 1.265 |
| DepoL | 47 | 50 |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanı | Yok | VarEN İYİ |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Klima | Manuel | OtomatikEN İYİ |
| Hız sabitleyici | Standart | AdaptifEN İYİ |
| Ekran | 8" | 8" |
| Cam tavan | Yok | VarEN İYİ |
| LED far | Yok | VarEN İYİ |
| Anahtarsız giriş | Var | Var |
| Döşeme | Kumaş | Kumaş |
| Isıtmalı koltuk | Yok | VarEN İYİ |
| Fiyat | ₺1.646.374 | ₺1.941.297 |
| Yıllık MTVkarşılaştırma dışı | - | ₺9.012 |
| Yıllık değer koruma% | 89,0 | 84,0 |
| Garantiyıl | 5 | 5 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Hyundai Elantra mı Kia Cerato mu?
Hyundai Elantra ile Kia Cerato D segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Hyundai Elantra Elantra 1.6 MPI (123) CVT Smart ve Kia Cerato Cerato 1.6 128 AT Prestige. Güncel kasko değeri Elantra için ₺1.646.374, Cerato için ₺1.941.297; Elantra ₺294.923 (%15) daha ucuz.
Elantra benzin motorla 123 HP, Cerato benzin motorla 128 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Elantra için 12,1 sn, Cerato için 11,6 sn; Cerato 0,5 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Elantra için yaklaşık ₺434, Cerato için ₺440 tutuyor; Elantra her 100 km'de ₺7 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Elantra için yaklaşık 712 km, Cerato için 746 km; uzun yolda Cerato daha seyrek durur.
Uzunluk Elantra için 4.620 mm, Cerato için 4.640 mm; Cerato 20 mm daha uzun. Bagaj hacmi Elantra için 458 litre, Cerato için 502 litre; aile ve uzun yol kullanımında Cerato 44 litre önde.
İkisinde de 6 hava yastığı var.
Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Elantra yılda yaklaşık %11, Cerato %16 değer kaybediyor; Elantra değerini daha iyi koruyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Kia Cerato 59 puanla önde (diğeri 41). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse Elantra, bagaj ve aile kullanımıysa Cerato daha mantıklı bir seçim.
- Elantra mı Cerato mu daha ucuz?
- Elantra. Güncel kasko değeri ₺1.646.374, Cerato için ₺1.941.297; aradaki fark ₺294.923.
- Elantra mı Cerato mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Elantra. 100 km için ₺434 harcıyor, Cerato ₺440; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺985.
- Elantra mı Cerato mu daha geniş?
- Bagajda Cerato: 502 litre, Elantra için 458 litre.
- Elantra mı Cerato mu daha az değer kaybediyor?
- Elantra. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Elantra için %11, Cerato için %16.











