Hyundai Bayon vs Kia Stonic
29 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Hyundai Bayon vs Kia Stonic karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Hyundai Bayon, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
Bayon genel puanda önde, ancak enerji maliyeti bakımından Stonic daha iyi: 361 ₺/100km / 420 ₺/100km.
Genel değerlendirmede Hyundai Bayon öne çıkıyor (Kalite 42 - 39). Fiyatına göre ise Kia Stonic daha iyi bir alım (Değer 66 - 51).
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 20Performans25
- 41Ekonomi53
- 35Kullanışlılık29
- 67Güvenlik46
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.
- Bayon daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (4 yıldız).
- Stonic her 100 km'de yaklaşık 59 ₺ daha az enerji harcıyor (%14 daha ekonomik).
- Stonic tek depoyla ~193 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Hyundai Bayon Bayon 1.4 MPI Style Design ATB-SUV · SUV · 2021–2022₺1.502.151 | Kia Stonic Stonic Business Plus 1.0 100 DCTB-SUV · SUV · 2024–2025₺1.513.087 |
|---|---|---|
| GüçHP | 100 | 100 |
| TorkNm | 134 | 172EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 13,0 | 11,5EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 172 | 183 |
| Motor hacmicc | 1.400 | 1.000 |
| Silindir | 4 | 3 |
| Emiş | Atmosferik | Turbo |
| Vites sayısı | 6 | 7 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 420 | 361EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 625 | 818EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 146 | 125EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 6,4 | 5,5 |
| Bagaj hacmiL | 411EN İYİ | 352 |
| Aks mesafesimm | 2.580 | 2.580 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.180 | 4.140 |
| Genişlikmm | 1.775 | 1.760 |
| Yükseklikmm | 1.500 | 1.520 |
| Ağırlıkkg | 1.110 | 1.145 |
| DepoL | 40 | 45 |
| Euro NCAPyıldız | 4EN İYİ | 3 |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Fiyat | ₺1.502.151 | ₺1.513.087 |
| Yıllık MTV | ₺9.012 | ₺6.902 |
| Yıllık değer koruma% | 93,1 | 99,2 |
| Garantiyıl | 5 | 5 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Hyundai Bayon mu Kia Stonic mi?
Hyundai Bayon ile Kia Stonic B-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Bayon için ₺1.502.151, Stonic için ₺1.513.087; Bayon ₺10.936 (%1) daha ucuz.
Bayon benzin motorla 100 HP, Stonic benzin motorla 100 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Bayon için 13,0 sn, Stonic için 11,5 sn; Stonic 1,5 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Bayon için yaklaşık ₺420, Stonic için ₺361 tutuyor; Stonic her 100 km'de ₺59 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Bayon için yaklaşık 625 km, Stonic için 818 km; uzun yolda Stonic daha seyrek durur.
Uzunluk Bayon için 4.180 mm, Stonic için 4.140 mm; Bayon 40 mm daha uzun. Bagaj hacmi Bayon için 411 litre, Stonic için 352 litre; aile ve uzun yol kullanımında Bayon 59 litre önde.
Euro NCAP'te Bayon 4 yıldız (2021), Stonic 3 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV Bayon için yaklaşık ₺9.012, Stonic için ₺6.902. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Bayon yılda yaklaşık %7, Stonic %1 değer kaybediyor; Stonic değerini daha iyi koruyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Hyundai Bayon 42 puanla önde (diğeri 39). Fiyatına göre bakıldığında ise Stonic daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse Stonic, bagaj ve aile kullanımıysa Bayon daha mantıklı bir seçim.
- Bayon mu Stonic mi daha ucuz?
- Bayon. Güncel kasko değeri ₺1.502.151, Stonic için ₺1.513.087; aradaki fark ₺10.936.
- Bayon mu Stonic mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Stonic. 100 km için ₺361 harcıyor, Bayon ₺420; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺8.868.
- Bayon mu Stonic mi daha geniş?
- Bagajda Bayon: 411 litre, Stonic için 352 litre.
- Bayon mu Stonic mi daha az değer kaybediyor?
- Stonic. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Stonic için %1, Bayon için %7.








