Hyundai Bayon vs Kia Stonic
38 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Hyundai Bayon vs Kia Stonic karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Hyundai Bayon, 5 kategorinin 2 tanesini alıyor.
Bayon genel puanda önde, ancak park yardımı bakımından Stonic daha iyi: Geri görüş kamerası / Arka sensör.
Genel değerlendirmede Hyundai Bayon öne çıkıyor (Kalite 42 - 41). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 24Performans24
- 52Ekonomi52
- 35Kullanışlılık29
- 63Güvenlik55
- 29Konfor & Donanım41
21 ölçütten 17'i karşılaştırıldı.
- Bayon daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (4 yıldız).
- Stonic park yardımı bakımından önde: Geri görüş kamerası / Arka sensör.
- Stonic şanzıman bakımından önde: Çift Kavramalı (DCT) / Manuel.
Tüm veriler
| Özellik | Hyundai Bayon Bayon FL 1.0 T-gdi 90 JumpB-SUV · SUV · 2026–2026₺1.642.000 | Kia Stonic Stonic Elegance 1.0 100 DCT FLB-SUV · SUV · 2026–2026₺1.995.000 |
|---|---|---|
| GüçHP | 90 | 100EN İYİ |
| TorkNm | 172 | 172 |
| 0-100 km/ssn | 11,4EN İYİ | 12,1 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 180 | 179 |
| Motor hacmicc | 1.000 | 998 |
| Silindir | 3 | 3 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 6 | 7 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 355 | 368 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 741 | 804EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 123 | 127 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 5,4 | 5,6 |
| Bagaj hacmiL | 411EN İYİ | 352 |
| Aks mesafesimm | 2.580 | 2.580 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.180 | 4.165 |
| Genişlikmm | 1.775 | 1.760 |
| Yükseklikmm | 1.500 | 1.500 |
| Ağırlıkkgkarşılaştırma dışı | 1.110 | - |
| DepoL | 40 | 45 |
| Euro NCAPyıldız | 4EN İYİ | 3 |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımı | Arka sensör | Geri görüş kamerasıEN İYİ |
| Şanzıman | Manuel | Çift Kavramalı (DCT)EN İYİ |
| Klima | Manuel | Manuel |
| Hız sabitleyici | Standart | Standart |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 12.3" |
| Cam tavan | Yok | Yok |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Anahtarsız giriş | Yok | Yok |
| Döşeme | Kumaş | Kumaş |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺1.642.000 | ₺1.995.000 |
| Yıllık MTV | ₺6.902 | ₺6.902 |
| Garantiyıl | 5 | 5 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Hyundai Bayon mu Kia Stonic mi?
Hyundai Bayon ile Kia Stonic B-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Bayon için ₺1.642.000, Stonic için ₺1.995.000; Bayon ₺353.000 (%18) daha ucuz.
Bayon benzin motorla 90 HP, Stonic benzin motorla 100 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Bayon için 11,4 sn, Stonic için 12,1 sn; Bayon 0,7 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Bayon için yaklaşık ₺355, Stonic için ₺368 tutuyor; Bayon her 100 km'de ₺13 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Bayon için yaklaşık 741 km, Stonic için 804 km; uzun yolda Stonic daha seyrek durur.
İki araç da yaklaşık 4.170 mm uzunluğunda. Bagaj hacmi Bayon için 411 litre, Stonic için 352 litre; aile ve uzun yol kullanımında Bayon 59 litre önde.
Euro NCAP'te Bayon 4 yıldız (2021), Stonic 3 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV ikisinde de yaklaşık ₺6.902.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Hyundai Bayon 42 puanla önde (diğeri 41). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik ekonomiyse Bayon, performanssa Stonic öne çıkıyor.
- Bayon mu Stonic mi daha ucuz?
- Bayon. Güncel kasko değeri ₺1.642.000, Stonic için ₺1.995.000; aradaki fark ₺353.000.
- Bayon mu Stonic mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Bayon. 100 km için ₺355 harcıyor, Stonic ₺368; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺1.971.
- Bayon mu Stonic mi daha geniş?
- Bagajda Bayon: 411 litre, Stonic için 352 litre.









