Ford Puma vs Volkswagen T-Cross
38 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: Puma St-line Black Edt H. 1.0 E.boost 125 7AT ve T-cross 1.0 TSI 115 Life DSG FL. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Volkswagen T-Cross, 5 kategorinin 2 tanesini alıyor.
T-Cross genel puanda önde, ancak anahtarsız giriş bakımından Puma daha iyi: Var / Yok.
Genel değerlendirmede Volkswagen T-Cross öne çıkıyor (Kalite 55 - 54). Fiyatına göre ise Ford Puma daha iyi bir alım (Değer 49 - 47).
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2022 ve 2019). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 37Performans34
- 49Ekonomi57
- 40Kullanışlılık32
- 78Güvenlik91
- 62Konfor & Donanım52
21 ölçütten 21'i karşılaştırıldı.
- T-Cross daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- Puma anahtarsız giriş bakımından önde: Var / Yok.
- Puma ekran bakımından önde: 12" / 8".
Tüm veriler
| Özellik | Ford Puma PumaB-SUV · SUV · 2026–2026₺1.998.700 | Volkswagen T-Cross T-CrossB-SUV · SUV · 2024–2024₺1.711.687 |
|---|---|---|
| GüçHP | 125EN İYİ | 115 |
| TorkNm | 210 | 200 |
| 0-100 km/ssn | 9,6 | 9,8 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 190 | 200 |
| Motor hacmicc | 999 | 1.000 |
| Silindir | 3 | 3 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 7 | 7 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 381 | 328EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 724 | 800EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 130 | 114EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 5,8 | 5,0 |
| Bagaj hacmiL | 456EN İYİ | 385 |
| Aks mesafesimm | 2.588EN İYİ | 2.551 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.186 | 4.108 |
| Genişlikmm | 1.805 | 1.760 |
| Yükseklikmm | 1.550 | 1.584 |
| Ağırlıkkg | 1.280 | 1.250 |
| DepoL | 42 | 40 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 5EN İYİ |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanı | Var | Var |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Şanzıman | Çift Kavramalı (DCT)EN İYİ | Otomatik |
| Klima | Otomatik | Çift bölgeliEN İYİ |
| Hız sabitleyici | Standart | Standart |
| Ekran | 12"EN İYİ | 8" |
| Cam tavan | Yok | Yok |
| LED far | Var | Var |
| Anahtarsız giriş | VarEN İYİ | Yok |
| Döşeme | Kumaş | Kumaş |
| Isıtmalı koltuk | Yok | Yok |
| Fiyat | ₺1.998.700 | ₺1.711.687 |
| Yıllık MTV | ₺6.902 | ₺6.902 |
| Garantiyıl | 4 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Ford Puma mı Volkswagen T-Cross mu?
Ford Puma ile Volkswagen T-Cross B-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Ford Puma Puma St-line Black Edt H. 1.0 E.boost 125 7AT ve Volkswagen T-Cross T-cross 1.0 TSI 115 Life DSG FL. Güncel kasko değeri Puma için ₺1.998.700, T-Cross için ₺1.711.687; T-Cross ₺287.013 (%14) daha ucuz.
Puma benzin motorla 125 HP, T-Cross benzin motorla 115 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Puma için 9,6 sn, T-Cross için 9,8 sn; Puma 0,2 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Puma için yaklaşık ₺381, T-Cross için ₺328 tutuyor; T-Cross her 100 km'de ₺53 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Puma için yaklaşık 724 km, T-Cross için 800 km; uzun yolda T-Cross daha seyrek durur.
Uzunluk Puma için 4.186 mm, T-Cross için 4.108 mm; Puma 78 mm daha uzun. Aks mesafesi Puma tarafında 37 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Puma için 456 litre, T-Cross için 385 litre; aile ve uzun yol kullanımında Puma 71 litre önde.
Euro NCAP'te Puma 4 yıldız (2022), T-Cross 5 yıldız (2019) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV ikisinde de yaklaşık ₺6.902. Garanti süresi Puma için 4 yıl, T-Cross için 2 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Volkswagen T-Cross 55 puanla önde (diğeri 54). Fiyatına göre bakıldığında ise Puma daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse T-Cross, bagaj ve aile kullanımıysa Puma daha mantıklı bir seçim.
- Puma mı T-Cross mu daha ucuz?
- T-Cross. Güncel kasko değeri ₺1.711.687, Puma için ₺1.998.700; aradaki fark ₺287.013.
- Puma mı T-Cross mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde T-Cross. 100 km için ₺328 harcıyor, Puma ₺381; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺7.883.
- Puma mı T-Cross mu daha geniş?
- Bagajda Puma: 456 litre, T-Cross için 385 litre. Aks mesafesinde Puma önde.










