Ford Puma vs Hyundai Kona
38 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: Puma St-line Black Edt H. 1.0 E.boost 125 7AT ve Kona FL 1.6 CRDI 48V MHEV Smart DCT. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Hyundai Kona, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.
Kona genel puanda önde, ancak bagaj hacmi bakımından Puma daha iyi: 456 L / 361 L.
Genel değerlendirmede Hyundai Kona öne çıkıyor (Kalite 55 - 49). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2022 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 37Performans41
- 49Ekonomi55
- 40Kullanışlılık31
- 67Güvenlik87
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.
- Kona daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- Kona tek depoyla ~314 km daha fazla yol gidiyor.
- Puma bagajı 95 litre daha büyük.
Tüm veriler
| Özellik | Ford Puma PumaB-SUV · SUV · 2026–2026₺1.998.700 | Hyundai Kona KonaB-SUV · SUV · 2021–2021₺2.100.324 |
|---|---|---|
| GüçHP | 125 | 136EN İYİ |
| TorkNm | 210 | 320EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 9,6EN İYİ | 10,5 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 190 | 186 |
| Motor hacmicc | 999 | 1.600 |
| Silindir | 3 | 4 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 7 | 7 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 381 | 380 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 724 | 1.038EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 130EN İYİ | 137 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 5,8 | 5,2 |
| Bagaj hacmiL | 456EN İYİ | 361 |
| Aks mesafesimm | 2.588 | 2.600 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.186 | 4.165 |
| Genişlikmm | 1.805 | 1.800 |
| Yükseklikmm | 1.550 | 1.550 |
| Ağırlıkkg | 1.280 | 1.350 |
| DepoL | 42 | 54 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 5EN İYİ |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Geri görüş kamerası | - |
| Şanzıman | Çift Kavramalı (DCT)EN İYİ | Otomatik |
| Klimakarşılaştırma dışı | Otomatik | - |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Standart | - |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 12" | - |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Yok | - |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Döşemekarşılaştırma dışı | Kumaş | - |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Yok | - |
| Fiyat | ₺1.998.700 | ₺2.100.324 |
| Yıllık MTV | ₺6.902 | ₺9.012 |
| Garantiyıl | 4 | 5 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Ford Puma mı Hyundai Kona mı?
Ford Puma ile Hyundai Kona B-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Ford Puma Puma St-line Black Edt H. 1.0 E.boost 125 7AT ve Hyundai Kona Kona FL 1.6 CRDI 48V MHEV Smart DCT. Güncel kasko değeri Puma için ₺1.998.700, Kona için ₺2.100.324; Puma ₺101.624 (%5) daha ucuz.
Puma benzin motorla 125 HP, Kona dizel motorla 136 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Puma için 9,6 sn, Kona için 10,5 sn; Puma 0,9 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Puma için yaklaşık ₺381, Kona için ₺380 tutuyor; Kona her 100 km'de ₺1 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Puma için yaklaşık 724 km, Kona için 1.038 km; uzun yolda Kona daha seyrek durur.
Uzunluk Puma için 4.186 mm, Kona için 4.165 mm; Puma 21 mm daha uzun. Aks mesafesi Kona tarafında 12 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Puma için 456 litre, Kona için 361 litre; aile ve uzun yol kullanımında Puma 95 litre önde.
Euro NCAP'te Puma 4 yıldız (2022), Kona 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV Puma için yaklaşık ₺6.902, Kona için ₺9.012. Garanti süresi Puma için 4 yıl, Kona için 5 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Hyundai Kona 55 puanla önde (diğeri 49). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse Kona, bagaj ve aile kullanımıysa Puma daha mantıklı bir seçim.
- Puma mı Kona mı daha ucuz?
- Puma. Güncel kasko değeri ₺1.998.700, Kona için ₺2.100.324; aradaki fark ₺101.624.
- Puma mı Kona mı daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Kona. 100 km için ₺380 harcıyor, Puma ₺381; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺109.
- Puma mı Kona mı daha geniş?
- Bagajda Puma: 456 litre, Kona için 361 litre. Aks mesafesinde Kona önde.












