Ford Focus vs Kia Cerato
39 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Ford Focus vs Kia Cerato karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Ford Focus, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.
Focus genel puanda önde, ancak park yardımı bakımından Cerato daha iyi: Geri görüş kamerası / Arka sensör.
Genel değerlendirmede Ford Focus öne çıkıyor (Kalite 48 - 40). Fiyatına göre ise Kia Cerato daha iyi bir alım (Değer 55 - 35).
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 38Performans29
- 60Ekonomi42
- 51Kullanışlılık50
- Güvenlikveri yetersiz
- 40Konfor & Donanım40
21 ölçütten 17'i karşılaştırıldı.
- Cerato park yardımı bakımından önde: Geri görüş kamerası / Arka sensör.
- Focus her 100 km'de yaklaşık 89 ₺ daha az enerji harcıyor (%20 daha ekonomik).
- Focus tek depoyla ~337 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Ford Focus Focus Trend X 1.5 Tdci 120 S.wagon 8S AT E6.2D · Sedan · 2018–2021₺1.629.111 | Kia Cerato Cerato 1.6 128 AT EleganceD · Sedan · 2022–2024₺1.620.195 |
|---|---|---|
| GüçHP | 120 | 128EN İYİ |
| TorkNm | 300EN İYİ | 155 |
| 0-100 km/ssn | 10,2EN İYİ | 11,6 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 193 | 195 |
| Motor hacmicc | 1.500 | 1.600 |
| Silindir | 4 | 4 |
| Emiş | Turbo | Atmosferik |
| Vites sayısı | 8 | 6 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 351EN İYİ | 440 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 1.083EN İYİ | 746 |
| CO₂ emisyonug/km | 125EN İYİ | 152 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 4,8 | 6,7 |
| Bagaj hacmiL | 511 | 502 |
| Aks mesafesimm | 2.700 | 2.700 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 4 |
| Uzunlukmm | 4.647 | 4.640 |
| Genişlikmm | 1.825 | 1.800 |
| Yükseklikmm | 1.470 | 1.440 |
| Ağırlıkkg | 1.320 | 1.265 |
| DepoL | 52 | 50 |
| Euro NCAPyıldızkarşılaştırma dışı | 5 | - |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Yok |
| Park yardımı | Arka sensör | Geri görüş kamerasıEN İYİ |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Klima | Manuel | Manuel |
| Hız sabitleyici | Standart | Standart |
| Ekran | 8" | 8" |
| Cam tavan | Yok | Yok |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Yok |
| Anahtarsız giriş | Yok | Yok |
| Döşeme | Kumaş | Kumaş |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Yok |
| Fiyat | ₺1.629.111 | ₺1.620.195 |
| Yıllık MTV | ₺9.012 | ₺12.028 |
| Yıllık değer koruma% | 87,8 | 96,2 |
| Garantiyıl | 2 | 5 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Ford Focus mu Kia Cerato mu?
Ford Focus ile Kia Cerato D segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Focus için ₺1.629.111, Cerato için ₺1.620.195; Cerato ₺8.916 (%1) daha ucuz.
Focus dizel motorla 120 HP, Cerato benzin motorla 128 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Focus için 10,2 sn, Cerato için 11,6 sn; Focus 1,4 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Focus için yaklaşık ₺351, Cerato için ₺440 tutuyor; Focus her 100 km'de ₺89 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Focus için yaklaşık 1.083 km, Cerato için 746 km; uzun yolda Focus daha seyrek durur.
İki araç da yaklaşık 4.640 mm uzunluğunda. Bagaj hacmi Focus için 511 litre, Cerato için 502 litre; aile ve uzun yol kullanımında Focus 9 litre önde.
İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV Focus için yaklaşık ₺9.012, Cerato için ₺12.028. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Focus yılda yaklaşık %12, Cerato %4 değer kaybediyor; Cerato değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi Focus için 2 yıl, Cerato için 5 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Ford Focus 48 puanla önde (diğeri 40). Fiyatına göre bakıldığında ise Cerato daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik ekonomiyse Focus, performanssa Cerato öne çıkıyor.
- Focus mu Cerato mu daha ucuz?
- Cerato. Güncel kasko değeri ₺1.620.195, Focus için ₺1.629.111; aradaki fark ₺8.916.
- Focus mu Cerato mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Focus. 100 km için ₺351 harcıyor, Cerato ₺440; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺13.365.
- Focus mu Cerato mu daha geniş?
- Bagajda Focus: 511 litre, Cerato için 502 litre.
- Focus mu Cerato mu daha az değer kaybediyor?
- Cerato. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Cerato için %4, Focus için %12.








