Dacia Sandero Stepway vs Hyundai Bayon
38 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: Sandero Stepway Essential TCE 90 ve Bayon FL 1.0 T-gdi 90 Jump. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Hyundai Bayon, 5 kategorinin 3 tanesini alıyor.
Bayon genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından Sandero Stepway daha iyi: 943 km / 741 km.
Genel değerlendirmede Hyundai Bayon öne çıkıyor (Kalite 42 - 31). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 21Performans24
- 58Ekonomi52
- 27Kullanışlılık35
- 18Güvenlik63
- 29Konfor & Donanım29
21 ölçütten 17'i karşılaştırıldı.
- Bayon daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (4 yıldız).
- Bayon park yardımı bakımından önde: Arka sensör / Yok.
- Bayon 2 adet daha fazla hava yastığı sunuyor.
Tüm veriler
| Özellik | Dacia Sandero Stepway Sandero StepwayB-SUV · SUV · 2022–2024₺1.117.048 | Hyundai Bayon BayonB-SUV · SUV · 2026–2026₺1.642.000 |
|---|---|---|
| GüçHP | 90 | 90 |
| TorkNm | 160 | 172EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 12,2 | 11,4EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 172 | 180 |
| Motor hacmicc | 1.000 | 1.000 |
| Silindir | 3 | 3 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 6 | 6 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 348 | 355 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 943EN İYİ | 741 |
| CO₂ emisyonug/km | 120 | 123 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 5,3 | 5,4 |
| Bagaj hacmiL | 328 | 411EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.604 | 2.580 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.099 | 4.180 |
| Genişlikmm | 1.848 | 1.775 |
| Yükseklikmm | 1.587 | 1.500 |
| Ağırlıkkg | 1.150 | 1.110 |
| DepoL | 50 | 40 |
| Euro NCAPyıldız | 2 | 4EN İYİ |
| Hava yastığı | 4 | 6EN İYİ |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Yok | - |
| Park yardımı | Yok | Arka sensörEN İYİ |
| Şanzıman | Manuel | Manuel |
| Klima | Manuel | Manuel |
| Hız sabitleyici | Standart | Standart |
| Cam tavan | Yok | Yok |
| LED farkarşılaştırma dışı | Yok | - |
| Anahtarsız giriş | Yok | Yok |
| Döşeme | Kumaş | Kumaş |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Yok | - |
| Fiyat | ₺1.117.048 | ₺1.642.000 |
| Yıllık MTV | ₺6.902 | ₺6.902 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 92,6 | - |
| Garantiyıl | 3 | 5 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Dacia Sandero Stepway mı Hyundai Bayon mu?
Dacia Sandero Stepway ile Hyundai Bayon B-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Dacia Sandero Stepway Sandero Stepway Essential TCE 90 ve Hyundai Bayon Bayon FL 1.0 T-gdi 90 Jump. Güncel kasko değeri Sandero Stepway için ₺1.117.048, Bayon için ₺1.642.000; Sandero Stepway ₺524.952 (%32) daha ucuz.
Sandero Stepway benzin motorla 90 HP, Bayon benzin motorla 90 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Sandero Stepway için 12,2 sn, Bayon için 11,4 sn; Bayon 0,8 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Sandero Stepway için yaklaşık ₺348, Bayon için ₺355 tutuyor; Sandero Stepway her 100 km'de ₺7 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Sandero Stepway için yaklaşık 943 km, Bayon için 741 km; uzun yolda Sandero Stepway daha seyrek durur.
Uzunluk Sandero Stepway için 4.099 mm, Bayon için 4.180 mm; Bayon 81 mm daha uzun. Aks mesafesi Sandero Stepway tarafında 24 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Sandero Stepway için 328 litre, Bayon için 411 litre; aile ve uzun yol kullanımında Bayon 83 litre önde.
Euro NCAP'te Sandero Stepway 2 yıldız (2021), Bayon 4 yıldız (2021) almış. Hava yastığı sayısı Sandero Stepway için 4, Bayon için 6.
Yıllık MTV ikisinde de yaklaşık ₺6.902. Garanti süresi Sandero Stepway için 3 yıl, Bayon için 5 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Hyundai Bayon 42 puanla önde (diğeri 31). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse Sandero Stepway, bagaj ve aile kullanımıysa Bayon daha mantıklı bir seçim.
- Sandero Stepway mı Bayon mu daha ucuz?
- Sandero Stepway. Güncel kasko değeri ₺1.117.048, Bayon için ₺1.642.000; aradaki fark ₺524.952.
- Sandero Stepway mı Bayon mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Sandero Stepway. 100 km için ₺348 harcıyor, Bayon ₺355; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺985.
- Sandero Stepway mı Bayon mu daha geniş?
- Bagajda Bayon: 411 litre, Sandero Stepway için 328 litre. Aks mesafesinde Sandero Stepway önde.
- Sandero Stepway mı Bayon mu daha güvenli?
- Aynı yılın Euro NCAP testinde Bayon daha yüksek puan almış: 4 yıldıza karşı 2.












