araçkarşılaştır.com

Dacia Sandero Stepway vs Kia Stonic

39 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09

Model düzeyinde genel bakış: Dacia Sandero Stepway vs Kia Stonic karşılaştırması

Karşılaştırma sonucu

KARŞILAŞTIRMA KARARI

Kia Stonic, 5 kategorinin 3 tanesini alıyor.

Stonic genel puanda önde, ancak şanzıman bakımından Sandero Stepway daha iyi: Otomatik / Manuel.

Genel değerlendirmede Kia Stonic öne çıkıyor (Kalite 41 - 38). Fiyatına göre de aynı araç önde.

GENEL PUAN
38
Dacia Sandero Stepway · Değer 47
GENEL PUAN · ÖNDE
41
Kia Stonic · Değer 57

Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.

Kategori puanları

0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil

Dacia Sandero StepwayKia Stonic
  • 17Performans23
  • 52Ekonomi49
  • 27Kullanışlılık29
  • 41Güvenlik55
  • 52Konfor & Donanım46

21 ölçütten 17'i karşılaştırıldı.

  • Stonic daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (3 yıldız).
  • Stonic cam tavan bakımından önde: Var / Yok.
  • Sandero Stepway şanzıman bakımından önde: Otomatik / Manuel.

Tüm veriler

ÖzellikDacia Sandero Stepway Sandero Stepway Expression TCE 90 CVTB-SUV · SUV · 2022–2025₺1.458.017Kia Stonic Stonic Business 1.4 100 OVB-SUV · SUV · 2022–2024₺1.466.949
GüçHP90100EN İYİ
TorkNm142134
0-100 km/ssn13,611,9EN İYİ
ÇekişÖnden çekişÖnden çekiş
Azami hızkm/s163174
Motor hacmicc1.0001.400
Silindir34
EmişTurboAtmosferik
Vites sayısıkarşılaştırma dışı-6
Enerji maliyeti₺/100km381
3,81 ₺/km
388
3,88 ₺/km
Menzil (dolu depo/şarj)km862EN İYİ763
CO₂ emisyonug/km131134
Yakıt tüketimiL/100km5,85,9
Bagaj hacmiL328352EN İYİ
Aks mesafesimm2.6042.580
Koltuk55
Kapı55
Uzunlukmm4.0994.140
Genişlikmm1.8481.760
Yükseklikmm1.5871.520
Ağırlıkkg1.1501.145
DepoL5045
Euro NCAPyıldız2
2021 testi
3EN İYİ
2017 testi
Hava yastığı66
Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışıVar-
Park yardımıGeri görüş kamerasıGeri görüş kamerası
ŞanzımanOtomatikEN İYİManuel
KlimaOtomatikEN İYİManuel
Hız sabitleyiciStandartStandart
Ekran8"8"
Cam tavanYokVarEN İYİ
LED farkarşılaştırma dışıVar-
Anahtarsız girişkarşılaştırma dışıVar-
DöşemeKumaşKumaş
Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışıYok-
Fiyat₺1.458.017
kasko değeri
₺1.466.949
kasko değeri
Yıllık MTV₺6.902₺12.028
Yıllık değer koruma%93,096,2
Garantiyıl35

Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri

Dacia Sandero Stepway mı Kia Stonic mi?

Dacia Sandero Stepway ile Kia Stonic B-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Sandero Stepway için ₺1.458.017, Stonic için ₺1.466.949; Sandero Stepway ₺8.932 (%1) daha ucuz.

Sandero Stepway benzin motorla 90 HP, Stonic benzin motorla 100 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Sandero Stepway için 13,6 sn, Stonic için 11,9 sn; Stonic 1,7 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Sandero Stepway için yaklaşık ₺381, Stonic için ₺388 tutuyor; Sandero Stepway her 100 km'de ₺7 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Sandero Stepway için yaklaşık 862 km, Stonic için 763 km; uzun yolda Sandero Stepway daha seyrek durur.

Uzunluk Sandero Stepway için 4.099 mm, Stonic için 4.140 mm; Stonic 41 mm daha uzun. Aks mesafesi Sandero Stepway tarafında 24 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Sandero Stepway için 328 litre, Stonic için 352 litre; aile ve uzun yol kullanımında Stonic 24 litre önde.

Euro NCAP'te Sandero Stepway 2 yıldız (2021), Stonic 3 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.

Yıllık MTV Sandero Stepway için yaklaşık ₺6.902, Stonic için ₺12.028. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Sandero Stepway yılda yaklaşık %7, Stonic %4 değer kaybediyor; Stonic değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi Sandero Stepway için 3 yıl, Stonic için 5 yıl.

Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Kia Stonic 41 puanla önde (diğeri 38). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse Sandero Stepway, bagaj ve aile kullanımıysa Stonic daha mantıklı bir seçim.

Sandero Stepway mı Stonic mi daha ucuz?
Sandero Stepway. Güncel kasko değeri ₺1.458.017, Stonic için ₺1.466.949; aradaki fark ₺8.932.
Sandero Stepway mı Stonic mi daha ekonomik?
Yakıt maliyetinde Sandero Stepway. 100 km için ₺381 harcıyor, Stonic ₺388; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺985.
Sandero Stepway mı Stonic mi daha geniş?
Bagajda Stonic: 352 litre, Sandero Stepway için 328 litre. Aks mesafesinde Sandero Stepway önde.
Sandero Stepway mı Stonic mi daha az değer kaybediyor?
Stonic. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Stonic için %4, Sandero Stepway için %7.
EKLENENLER0/2

Yanlış bilgi bildir

Kişisel bilgi istemiyoruz; bildiriminiz kimliksiz kaydedilir.