araçkarşılaştır.com

Dacia Sandero Stepway vs Kia Stonic

39 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09

Model düzeyinde genel bakış: Dacia Sandero Stepway vs Kia Stonic karşılaştırması

Karşılaştırma sonucu

KARŞILAŞTIRMA KARARI

Kia Stonic, 5 kategorinin 4 tanesini alıyor.

Stonic genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından Sandero Stepway daha iyi: 943 km / 804 km.

Genel değerlendirmede Kia Stonic öne çıkıyor (Kalite 46 - 29). Fiyatına göre de aynı araç önde.

GENEL PUAN
29
Dacia Sandero Stepway · Değer 46
GENEL PUAN · ÖNDE
46
Kia Stonic · Değer 48

Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.

Kategori puanları

0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil

Dacia Sandero StepwayKia Stonic
  • 21Performans24
  • 58Ekonomi52
  • 27Kullanışlılık29
  • 15Güvenlik64
  • 22Konfor & Donanım54

21 ölçütten 20'i karşılaştırıldı.

  • Stonic şerit takip asistanı bakımından önde: Var / Yok.
  • Stonic park yardımı bakımından önde: Geri görüş kamerası / Yok.
  • Stonic daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (3 yıldız).

Tüm veriler

ÖzellikDacia Sandero Stepway Sandero Stepway Essential TCE 90B-SUV · SUV · 2022–2024₺1.117.048Kia Stonic Stonic Elegance 1.0 100 DCT FLB-SUV · SUV · 2026–2026₺1.995.000
GüçHP90100EN İYİ
TorkNm160172EN İYİ
0-100 km/ssn12,212,1
ÇekişÖnden çekişÖnden çekiş
Azami hızkm/s172179
Motor hacmicc1.000998
Silindir33
EmişTurboTurbo
Vites sayısı67
Enerji maliyeti₺/100km348EN İYİ
3,48 ₺/km
368
3,68 ₺/km
Menzil (dolu depo/şarj)km943EN İYİ804
CO₂ emisyonug/km120EN İYİ127
Yakıt tüketimiL/100km5,35,6
Bagaj hacmiL328352EN İYİ
Aks mesafesimm2.6042.580
Koltuk55
Kapı55
Uzunlukmm4.0994.165
Genişlikmm1.8481.760
Yükseklikmm1.5871.500
Ağırlıkkgkarşılaştırma dışı1.150-
DepoL5045
Euro NCAPyıldız2
2021 testi
3EN İYİ
2017 testi
Hava yastığı46EN İYİ
Şerit takip asistanıYokVarEN İYİ
Park yardımıYokGeri görüş kamerasıEN İYİ
ŞanzımanManuelÇift Kavramalı (DCT)EN İYİ
KlimaManuelManuel
Hız sabitleyiciStandartStandart
Ekrankarşılaştırma dışı-12.3"
Cam tavanYokYok
LED farYokVarEN İYİ
Anahtarsız girişYokYok
DöşemeKumaşKumaş
Isıtmalı koltukYokVarEN İYİ
Fiyat₺1.117.048
kasko değeri
₺1.995.000
kasko değeri
Yıllık MTV₺6.902₺6.902
Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı92,6-
Garantiyıl35

Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri

Dacia Sandero Stepway mı Kia Stonic mi?

Dacia Sandero Stepway ile Kia Stonic B-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Sandero Stepway için ₺1.117.048, Stonic için ₺1.995.000; Sandero Stepway ₺877.952 (%44) daha ucuz.

Sandero Stepway benzin motorla 90 HP, Stonic benzin motorla 100 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Sandero Stepway için 12,2 sn, Stonic için 12,1 sn; Stonic 0,1 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Sandero Stepway için yaklaşık ₺348, Stonic için ₺368 tutuyor; Sandero Stepway her 100 km'de ₺20 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Sandero Stepway için yaklaşık 943 km, Stonic için 804 km; uzun yolda Sandero Stepway daha seyrek durur.

Uzunluk Sandero Stepway için 4.099 mm, Stonic için 4.165 mm; Stonic 66 mm daha uzun. Aks mesafesi Sandero Stepway tarafında 24 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Sandero Stepway için 328 litre, Stonic için 352 litre; aile ve uzun yol kullanımında Stonic 24 litre önde.

Euro NCAP'te Sandero Stepway 2 yıldız (2021), Stonic 3 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı Sandero Stepway için 4, Stonic için 6.

Yıllık MTV ikisinde de yaklaşık ₺6.902. Garanti süresi Sandero Stepway için 3 yıl, Stonic için 5 yıl.

Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Kia Stonic 46 puanla önde (diğeri 29). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse Sandero Stepway, bagaj ve aile kullanımıysa Stonic daha mantıklı bir seçim.

Sandero Stepway mı Stonic mi daha ucuz?
Sandero Stepway. Güncel kasko değeri ₺1.117.048, Stonic için ₺1.995.000; aradaki fark ₺877.952.
Sandero Stepway mı Stonic mi daha ekonomik?
Yakıt maliyetinde Sandero Stepway. 100 km için ₺348 harcıyor, Stonic ₺368; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺2.956.
Sandero Stepway mı Stonic mi daha geniş?
Bagajda Stonic: 352 litre, Sandero Stepway için 328 litre. Aks mesafesinde Sandero Stepway önde.
EKLENENLER0/2

Yanlış bilgi bildir

Kişisel bilgi istemiyoruz; bildiriminiz kimliksiz kaydedilir.