Dacia Sandero vs Renault Clio
39 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Dacia Sandero vs Renault Clio karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Renault Clio, 5 kategorinin 2 tanesini alıyor.
Clio genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından Sandero daha iyi: 943 km / 808 km.
Genel değerlendirmede Renault Clio öne çıkıyor (Kalite 44 - 31). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2019). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 21Performans20
- 58Ekonomi56
- 27Kullanışlılık33
- 18Güvenlik72
- 29Konfor & Donanım29
21 ölçütten 17'i karşılaştırıldı.
- Clio daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- Clio 2 adet daha fazla hava yastığı sunuyor.
- Clio bagajı 63 litre daha büyük.
Tüm veriler
| Özellik | Dacia Sandero Sandero Comfort 1.0 Turbo 90B · Hatchback · 2021–2021₺785.854 | Renault Clio Clio Sport Tourer Joy 0.9 TCE 90B · Hatchback · 2019–2020₺785.812 |
|---|---|---|
| GüçHP | 90 | 90 |
| TorkNm | 160EN İYİ | 140 |
| 0-100 km/ssn | 12,2 | 12,2 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 172 | 182 |
| Motor hacmicc | 1.000 | 900 |
| Silindir | 3 | 3 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 6 | 5 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 348 | 342 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 943EN İYİ | 808 |
| CO₂ emisyonug/km | 120 | 118 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 5,3 | 5,2 |
| Bagaj hacmiL | 328 | 391EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.604 | 2.583 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.088 | 4.050 |
| Genişlikmm | 1.848 | 1.798 |
| Yükseklikmm | 1.499 | 1.440 |
| Ağırlıkkg | 1.090 | 1.178 |
| DepoL | 50 | 42 |
| Euro NCAPyıldız | 2 | 5EN İYİ |
| Hava yastığı | 4 | 6EN İYİ |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Yok | - |
| Park yardımı | Yok | Yok |
| Şanzıman | Manuel | Manuel |
| Klima | Manuel | Manuel |
| Hız sabitleyici | Standart | Standart |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 7" |
| Cam tavan | Yok | Yok |
| LED farkarşılaştırma dışı | Yok | - |
| Anahtarsız giriş | Yok | Yok |
| Döşeme | Kumaş | Kumaş |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Yok | - |
| Fiyat | ₺785.854 | ₺785.812 |
| Yıllık MTV | ₺4.807 | ₺2.693 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | - | 98,0 |
| Garantiyıl | 3 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Dacia Sandero mu Renault Clio mu?
Dacia Sandero ile Renault Clio B segmentinde iki araç. İkisinin de güncel kasko değeri ₺785.854.
Sandero benzin motorla 90 HP, Clio benzin motorla 90 HP güç üretiyor. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Sandero için yaklaşık ₺348, Clio için ₺342 tutuyor; Clio her 100 km'de ₺7 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Sandero için yaklaşık 943 km, Clio için 808 km; uzun yolda Sandero daha seyrek durur.
Uzunluk Sandero için 4.088 mm, Clio için 4.050 mm; Sandero 38 mm daha uzun. Aks mesafesi Sandero tarafında 21 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Sandero için 328 litre, Clio için 391 litre; aile ve uzun yol kullanımında Clio 63 litre önde.
Euro NCAP'te Sandero 2 yıldız (2021), Clio 5 yıldız (2019) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı Sandero için 4, Clio için 6.
Yıllık MTV Sandero için yaklaşık ₺4.807, Clio için ₺2.693.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Renault Clio 44 puanla önde (diğeri 31). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde.
- Sandero mu Clio mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Clio. 100 km için ₺342 harcıyor, Sandero ₺348; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺985.
- Sandero mu Clio mu daha geniş?
- Bagajda Clio: 391 litre, Sandero için 328 litre. Aks mesafesinde Sandero önde.







