Dacia Sandero vs Renault Clio
38 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Dacia Sandero vs Renault Clio karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Renault Clio, 5 kategorinin 3 tanesini alıyor.
Clio genel puanda önde, ancak şerit takip asistanı bakımından Sandero daha iyi: Var / Yok.
Genel değerlendirmede Renault Clio öne çıkıyor (Kalite 44 - 39). Fiyatına göre ise Dacia Sandero daha iyi bir alım (Değer 63 - 51).
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2019). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 22Performans25
- 58Ekonomi58
- 27Kullanışlılık33
- 46Güvenlik58
- 38Konfor & Donanım38
21 ölçütten 19'i karşılaştırıldı.
- Clio daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- Sandero şerit takip asistanı bakımından önde: Var / Yok.
- Sandero park yardımı bakımından önde: Arka sensör / Yok.
Tüm veriler
| Özellik | Dacia Sandero Sandero Essential TCE 100B · Hatchback · 2025–2026₺1.299.000 | Renault Clio Clio Equilibre 1.0 TCE Eco 100B · Hatchback · 2023–2024₺1.290.644 |
|---|---|---|
| GüçHP | 100 | 100 |
| TorkNm | 160 | 160 |
| 0-100 km/ssn | 12,5 | 11,5EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 168 | 185 |
| Motor hacmicc | 1.000 | 1.000 |
| Silindir | 3 | 3 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 5 | 5 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 348 | 328EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 943EN İYİ | 840 |
| CO₂ emisyonug/km | 121 | 114EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 5,3 | 5,0 |
| Bagaj hacmiL | 328 | 391EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.604 | 2.583 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.088 | 4.050 |
| Genişlikmm | 1.848 | 1.798 |
| Yükseklikmm | 1.499 | 1.440 |
| Ağırlıkkg | 1.090 | 1.178 |
| DepoL | 50 | 42 |
| Euro NCAPyıldız | 2 | 5EN İYİ |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanı | VarEN İYİ | Yok |
| Park yardımı | Arka sensörEN İYİ | Yok |
| Şanzıman | Manuel | Manuel |
| Klima | Manuel | Manuel |
| Hız sabitleyici | Standart | Standart |
| Cam tavan | Yok | Yok |
| LED far | Var | Var |
| Anahtarsız giriş | Yok | Yok |
| Döşemekarşılaştırma dışı | Kumaş | - |
| Isıtmalı koltuk | Yok | Yok |
| Fiyat | ₺1.299.000 | ₺1.290.644 |
| Yıllık MTV | ₺6.902 | ₺6.902 |
| Yıllık değer koruma% | 97,9 | 92,6 |
| Garantiyıl | 3 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Dacia Sandero mu Renault Clio mu?
Dacia Sandero ile Renault Clio B segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Sandero için ₺1.299.000, Clio için ₺1.290.644; Clio ₺8.356 (%1) daha ucuz.
Sandero benzin motorla 100 HP, Clio benzin motorla 100 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Sandero için 12,5 sn, Clio için 11,5 sn; Clio 1,0 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Sandero için yaklaşık ₺348, Clio için ₺328 tutuyor; Clio her 100 km'de ₺20 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Sandero için yaklaşık 943 km, Clio için 840 km; uzun yolda Sandero daha seyrek durur.
Uzunluk Sandero için 4.088 mm, Clio için 4.050 mm; Sandero 38 mm daha uzun. Aks mesafesi Sandero tarafında 21 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Sandero için 328 litre, Clio için 391 litre; aile ve uzun yol kullanımında Clio 63 litre önde.
Euro NCAP'te Sandero 2 yıldız (2021), Clio 5 yıldız (2019) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV ikisinde de yaklaşık ₺6.902. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Sandero yılda yaklaşık %2, Clio %7 değer kaybediyor; Sandero değerini daha iyi koruyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Renault Clio 44 puanla önde (diğeri 39). Fiyatına göre bakıldığında ise Sandero daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor.
- Sandero mu Clio mu daha ucuz?
- Clio. Güncel kasko değeri ₺1.290.644, Sandero için ₺1.299.000; aradaki fark ₺8.356.
- Sandero mu Clio mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Clio. 100 km için ₺328 harcıyor, Sandero ₺348; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺2.956.
- Sandero mu Clio mu daha geniş?
- Bagajda Clio: 391 litre, Sandero için 328 litre. Aks mesafesinde Sandero önde.
- Sandero mu Clio mu daha az değer kaybediyor?
- Sandero. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Sandero için %2, Clio için %7.









