Cupra Ateca vs Mercedes-Benz EQA
31 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: Ateca 2.0 TSI 300 DSG 4DRIVE ve Eqa 250+ AMG FL. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Mercedes-Benz EQA, 4 kategorinin 1 tanesini alıyor.
EQA genel puanda önde, ancak 0-100 km/s bakımından Ateca daha iyi: 4,9 sn / 8,6 sn.
Genel değerlendirmede Mercedes-Benz EQA öne çıkıyor (Kalite 66 - 62). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2016 ve 2021). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 80Performans57
- 34Ekonomi77
- 45Kullanışlılık35
- 90Güvenlik90
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- EQA her 100 km'de yaklaşık 431 ₺ daha az enerji harcıyor (%85 daha ekonomik).
- Ateca 0-100 km/s'e 3,7 sn daha hızlı ulaşıyor.
- EQA kilometre başına 175 g daha az CO₂ salıyor.
Tüm veriler
| Özellik | Cupra Ateca AtecaC-SUV · SUV · 2021–2024₺4.686.596 | Mercedes-Benz EQA EQAC-SUV · SUV · 2023–2026₺3.911.800 |
|---|---|---|
| GüçHP | 300EN İYİ | 190 |
| TorkNm | 400EN İYİ | 385 |
| 0-100 km/ssn | 4,9EN İYİ | 8,6 |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/skarşılaştırma dışı | 247 | - |
| Enerji maliyeti₺/100km | 506 | 75EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 714EN İYİ | 496 |
| CO₂ emisyonug/km | 175 | 0EN İYİ |
| Bagaj hacmiL | 485EN İYİ | 340 |
| Aks mesafesimm | 2.630 | 2.729EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.386 | 4.463 |
| Genişlikmm | 1.841 | 1.834 |
| Yükseklikmm | 1.615 | 1.620 |
| Ağırlıkkg | 1.630 | 2.040 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 7 | 7 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Geri görüş kamerası | - |
| Klimakarşılaştırma dışı | Çift bölgeli | - |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Adaptif | - |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 9.2" | - |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Var | - |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Döşemekarşılaştırma dışı | Kumaş | - |
| Fiyat | ₺4.686.596 | ₺3.911.800 |
| Yıllık MTV | ₺33.474 | ₺10.460 |
| Yıllık değer koruma% | 95,5 | 90,8 |
| Garantiyıl | 2 | 4 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Cupra Ateca mı Mercedes-Benz EQA mı?
Cupra Ateca ile Mercedes-Benz EQA C-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Cupra Ateca Ateca 2.0 TSI 300 DSG 4DRIVE ve Mercedes-Benz EQA Eqa 250+ AMG FL. Güncel kasko değeri Ateca için ₺4.686.596, EQA için ₺3.911.800; EQA ₺774.796 (%17) daha ucuz.
Ateca benzin motorla 300 HP, EQA elektrik motorla 190 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Ateca için 4,9 sn, EQA için 8,6 sn; Ateca 3,7 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Ateca için yaklaşık ₺506, EQA için ₺75 tutuyor; EQA her 100 km'de ₺431 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil Ateca için yaklaşık 714 km, EQA için 496 km; uzun yolda Ateca daha seyrek durur.
Uzunluk Ateca için 4.386 mm, EQA için 4.463 mm; EQA 77 mm daha uzun. Aks mesafesi EQA tarafında 99 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Ateca için 485 litre, EQA için 340 litre; aile ve uzun yol kullanımında Ateca 145 litre önde.
Euro NCAP'te Ateca 5 yıldız (2016), EQA 5 yıldız (2021) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 7 hava yastığı var.
Yıllık MTV Ateca için yaklaşık ₺33.474, EQA için ₺10.460. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Ateca yılda yaklaşık %5, EQA %9 değer kaybediyor; Ateca değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi Ateca için 2 yıl, EQA için 4 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Mercedes-Benz EQA 66 puanla önde (diğeri 62). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse EQA, bagaj ve aile kullanımıysa Ateca daha mantıklı bir seçim.
- Ateca mı EQA mı daha ucuz?
- EQA. Güncel kasko değeri ₺3.911.800, Ateca için ₺4.686.596; aradaki fark ₺774.796.
- Ateca mı EQA mı daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde EQA. 100 km için ₺75 harcıyor, Ateca ₺506; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺64.597.
- Ateca mı EQA mı daha geniş?
- Bagajda Ateca: 485 litre, EQA için 340 litre. Aks mesafesinde EQA önde.
- Ateca mı EQA mı daha az değer kaybediyor?
- Ateca. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Ateca için %5, EQA için %9.













