Citroen C5 Aircross vs Kia Niro EV
32 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Citroen C5 Aircross vs Kia Niro EV karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Kia Niro EV, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.
Niro EV genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından C5 Aircross daha iyi: 1.104 km / 460 km.
Genel değerlendirmede Kia Niro EV öne çıkıyor (Kalite 64 - 57). Fiyatına göre ise Citroen C5 Aircross daha iyi bir alım (Değer 52 - 28).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Bu iki araç farklı sınıflarda; puanlar yine de aynı mutlak ölçeklere göre hesaplanır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2019 ve 2022). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 39Performans56
- 61Ekonomi77
- 58Kullanışlılık48
- 67Güvenlik72
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- Niro EV her 100 km'de yaklaşık 281 ₺ daha az enerji harcıyor (%80 daha ekonomik).
- C5 Aircross tek depoyla ~644 km daha fazla yol gidiyor.
- Niro EV 0-100 km/s'e 2,6 sn daha hızlı ulaşıyor.
Tüm veriler
| Özellik | Citroen C5 Aircross C5 Aircross Shinebusiness 1.5BLUEHDI 130 EAT8C-SUV · SUV · 2020–2020₺1.639.969 | Kia Niro EV Niro EV 204 AT Prestige ElektrikliC-SUV · SUV · 2022–2023₺3.165.323 |
|---|---|---|
| GüçHP | 130 | 204EN İYİ |
| TorkNm | 300EN İYİ | 255 |
| 0-100 km/ssn | 10,4 | 7,8EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 188 | 167 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 351 | 70EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 1.104EN İYİ | 460 |
| CO₂ emisyonug/km | 125 | 0EN İYİ |
| Bagaj hacmiL | 580EN İYİ | 475 |
| Aks mesafesimm | 2.730 | 2.720 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.500 | 4.420 |
| Genişlikmm | 1.859 | 1.825 |
| Yükseklikmm | 1.689 | 1.570 |
| Ağırlıkkg | 1.430 | 1.757 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 4 |
| Hava yastığı | 6 | 8EN İYİ |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Geri görüş kamerası |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Otomatik |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 10.25" |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Var |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Deri |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺1.639.969 | ₺3.165.323 |
| Yıllık MTV | ₺5.220 | ₺12.688 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | - | 70,5 |
| Garantiyıl | 2 | 5 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Citroen C5 Aircross mu Kia Niro EV mi?
Citroen C5 Aircross ile Kia Niro EV C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri C5 Aircross için ₺1.639.969, Niro EV için ₺3.165.323; C5 Aircross ₺1.525.354 (%48) daha ucuz.
C5 Aircross dizel motorla 130 HP, Niro EV elektrik motorla 204 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma C5 Aircross için 10,4 sn, Niro EV için 7,8 sn; Niro EV 2,6 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol C5 Aircross için yaklaşık ₺351, Niro EV için ₺70 tutuyor; Niro EV her 100 km'de ₺281 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil C5 Aircross için yaklaşık 1.104 km, Niro EV için 460 km; uzun yolda C5 Aircross daha seyrek durur.
Uzunluk C5 Aircross için 4.500 mm, Niro EV için 4.420 mm; C5 Aircross 80 mm daha uzun. Aks mesafesi C5 Aircross tarafında 10 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi C5 Aircross için 580 litre, Niro EV için 475 litre; aile ve uzun yol kullanımında C5 Aircross 105 litre önde.
Euro NCAP'te C5 Aircross 4 yıldız (2019), Niro EV 4 yıldız (2022) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı C5 Aircross için 6, Niro EV için 8.
Yıllık MTV C5 Aircross için yaklaşık ₺5.220, Niro EV için ₺12.688. Garanti süresi C5 Aircross için 2 yıl, Niro EV için 5 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Kia Niro EV 64 puanla önde (diğeri 57). Fiyatına göre bakıldığında ise C5 Aircross daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse Niro EV, bagaj ve aile kullanımıysa C5 Aircross daha mantıklı bir seçim.
- C5 Aircross mu Niro EV mi daha ucuz?
- C5 Aircross. Güncel kasko değeri ₺1.639.969, Niro EV için ₺3.165.323; aradaki fark ₺1.525.354.
- C5 Aircross mu Niro EV mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Niro EV. 100 km için ₺70 harcıyor, C5 Aircross ₺351; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺42.156.
- C5 Aircross mu Niro EV mi daha geniş?
- Bagajda C5 Aircross: 580 litre, Niro EV için 475 litre. Aks mesafesinde C5 Aircross önde.












