Citroen C4 X vs Ford Mondeo
37 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: C4 X You 1.2 PURETECH 130 EAT8 ve Mondeo Titanium 1.5 Ecoboost 165 4 Kapi 6AT. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Ford Mondeo, 5 kategorinin 3 tanesini alıyor.
Mondeo genel puanda önde, ancak klima bakımından C4 X daha iyi: Çift bölgeli / Otomatik.
Genel değerlendirmede Ford Mondeo öne çıkıyor (Kalite 62 - 57). Fiyatına göre ise Citroen C4 X daha iyi bir alım (Değer 56 - 41).
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2014). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 40Performans43
- 45Ekonomi45
- 49Kullanışlılık61
- 73Güvenlik92
- 76Konfor & Donanım65
21 ölçütten 16'i karşılaştırıldı.
- Mondeo daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- Mondeo 180 mm daha uzun aks mesafesiyle arka diz mesafesinde avantajlı.
- Mondeo 1 adet daha fazla hava yastığı sunuyor.
Tüm veriler
| Özellik | Citroen C4 X C4 XD · Sedan · 2024–2025₺1.550.085 | Ford Mondeo MondeoD · Sedan · 2019–2020₺1.653.774 |
|---|---|---|
| GüçHP | 130 | 165EN İYİ |
| TorkNm | 230 | 240 |
| 0-100 km/ssn | 9,2EN İYİ | 9,9 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 183 | 205 |
| Motor hacmicc | 1.200 | 1.500 |
| Silindir | 3 | 4 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 6 | 6 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 420EN İYİ | 447 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 781 | 912EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 145EN İYİ | 155 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 6,4 | 6,8 |
| Bagaj hacmiL | 510 | 550EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.670 | 2.850EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapıkarşılaştırma dışı | - | 4 |
| Uzunlukmm | 4.600 | 4.871 |
| Genişlikmm | 1.800 | 1.852 |
| Yükseklikmm | 1.520 | 1.482 |
| Ağırlıkkg | 1.319 | 1.480 |
| DepoL | 50 | 62 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 5EN İYİ |
| Hava yastığı | 6 | 7EN İYİ |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Klima | Çift bölgeliEN İYİ | Otomatik |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekran | 10"EN İYİ | 8" |
| Cam tavan | Yok | Yok |
| Anahtarsız giriş | Var | Var |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Yok |
| Fiyat | ₺1.550.085 | ₺1.653.774 |
| Yıllık MTV | ₺6.902 | ₺5.220 |
| Yıllık değer koruma% | 95,0 | 84,5 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Citroen C4 X mi Ford Mondeo mu?
Citroen C4 X ile Ford Mondeo D segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Citroen C4 X C4 X You 1.2 PURETECH 130 EAT8 ve Ford Mondeo Mondeo Titanium 1.5 Ecoboost 165 4 Kapi 6AT. Güncel kasko değeri C4 X için ₺1.550.085, Mondeo için ₺1.653.774; C4 X ₺103.689 (%6) daha ucuz.
C4 X benzin motorla 130 HP, Mondeo benzin motorla 165 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma C4 X için 9,2 sn, Mondeo için 9,9 sn; C4 X 0,7 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol C4 X için yaklaşık ₺420, Mondeo için ₺447 tutuyor; C4 X her 100 km'de ₺26 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil C4 X için yaklaşık 781 km, Mondeo için 912 km; uzun yolda Mondeo daha seyrek durur.
Uzunluk C4 X için 4.600 mm, Mondeo için 4.871 mm; Mondeo 271 mm daha uzun. Aks mesafesi Mondeo tarafında 180 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi C4 X için 510 litre, Mondeo için 550 litre; aile ve uzun yol kullanımında Mondeo 40 litre önde.
Euro NCAP'te C4 X 4 yıldız (2021), Mondeo 5 yıldız (2014) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı C4 X için 6, Mondeo için 7.
Yıllık MTV C4 X için yaklaşık ₺6.902, Mondeo için ₺5.220. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre C4 X yılda yaklaşık %5, Mondeo %16 değer kaybediyor; C4 X değerini daha iyi koruyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Ford Mondeo 62 puanla önde (diğeri 57). Fiyatına göre bakıldığında ise C4 X daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse C4 X, bagaj ve aile kullanımıysa Mondeo daha mantıklı bir seçim.
- C4 X mi Mondeo mu daha ucuz?
- C4 X. Güncel kasko değeri ₺1.550.085, Mondeo için ₺1.653.774; aradaki fark ₺103.689.
- C4 X mi Mondeo mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde C4 X. 100 km için ₺420 harcıyor, Mondeo ₺447; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺3.941.
- C4 X mi Mondeo mu daha geniş?
- Bagajda Mondeo: 550 litre, C4 X için 510 litre. Aks mesafesinde Mondeo önde.
- C4 X mi Mondeo mu daha az değer kaybediyor?
- C4 X. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp C4 X için %5, Mondeo için %16.










