Citroen C4 X vs Volkswagen Passat
38 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Citroen C4 X vs Volkswagen Passat karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Volkswagen Passat, 5 kategorinin 4 tanesini alıyor.
Passat genel puanda önde, ancak ekran bakımından C4 X daha iyi: 10" / 9".
Genel değerlendirmede Volkswagen Passat öne çıkıyor (Kalite 69 - 57). Fiyatına göre ise Citroen C4 X daha iyi bir alım (Değer 56 - 42).
Bu iki araç farklı sınıflarda; puanlar yine de aynı mutlak ölçeklere göre hesaplanır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2014). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 40Performans75
- 45Ekonomi49
- 49Kullanışlılık61
- 73Güvenlik89
- 76Konfor & Donanım73
21 ölçütten 16'i karşılaştırıldı.
- Passat daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- Passat 110 HP daha güçlü.
- Passat 0-100 km/s'e 2,7 sn daha hızlı ulaşıyor.
Tüm veriler
| Özellik | Citroen C4 X C4 X You 1.2 PURETECH 130 EAT8D · Sedan · 2024–2025₺1.550.085 | Volkswagen Passat Passat 2.0 TDI SCR 240 4M DSG EelganceD · Sedan · 2019–2020₺2.802.613 |
|---|---|---|
| GüçHP | 130 | 240EN İYİ |
| TorkNm | 230 | 500EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 9,2 | 6,5EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 183 | 245 |
| Motor hacmicc | 1.200 | 2.000 |
| Silindir | 3 | 4 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 6 | 7 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 420EN İYİ | 439 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 781 | 1.100EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 145EN İYİ | 158 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 6,4 | 6,0 |
| Bagaj hacmiL | 510 | 586EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.670 | 2.786EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.600 | 4.767 |
| Genişlikmm | 1.800 | 1.832 |
| Yükseklikmm | 1.520 | 1.456 |
| Ağırlıkkg | 1.319 | 1.415 |
| DepoL | 50 | 66 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 5EN İYİ |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Klima | Çift bölgeli | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekran | 10"EN İYİ | 9" |
| Cam tavan | Yok | Yok |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Anahtarsız giriş | Var | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Yarı deri |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺1.550.085 | ₺2.802.613 |
| Yıllık MTV | ₺6.902 | ₺15.147 |
| Yıllık değer koruma% | 95,0 | 95,0 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Citroen C4 X mi Volkswagen Passat mı?
Citroen C4 X ile Volkswagen Passat D segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri C4 X için ₺1.550.085, Passat için ₺2.802.613; C4 X ₺1.252.528 (%45) daha ucuz.
C4 X benzin motorla 130 HP, Passat dizel motorla 240 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma C4 X için 9,2 sn, Passat için 6,5 sn; Passat 2,7 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol C4 X için yaklaşık ₺420, Passat için ₺439 tutuyor; C4 X her 100 km'de ₺18 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil C4 X için yaklaşık 781 km, Passat için 1.100 km; uzun yolda Passat daha seyrek durur.
Uzunluk C4 X için 4.600 mm, Passat için 4.767 mm; Passat 167 mm daha uzun. Aks mesafesi Passat tarafında 116 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi C4 X için 510 litre, Passat için 586 litre; aile ve uzun yol kullanımında Passat 76 litre önde.
Euro NCAP'te C4 X 4 yıldız (2021), Passat 5 yıldız (2014) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV C4 X için yaklaşık ₺6.902, Passat için ₺15.147. Kasko listesine göre ikisi de yılda yaklaşık %5 değer kaybediyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Volkswagen Passat 69 puanla önde (diğeri 57). Fiyatına göre bakıldığında ise C4 X daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse C4 X, bagaj ve aile kullanımıysa Passat daha mantıklı bir seçim.
- C4 X mi Passat mı daha ucuz?
- C4 X. Güncel kasko değeri ₺1.550.085, Passat için ₺2.802.613; aradaki fark ₺1.252.528.
- C4 X mi Passat mı daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde C4 X. 100 km için ₺420 harcıyor, Passat ₺439; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺2.755.
- C4 X mi Passat mı daha geniş?
- Bagajda Passat: 586 litre, C4 X için 510 litre. Aks mesafesinde Passat önde.












