Citroen C4 vs Peugeot 308
29 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Citroen C4 vs Peugeot 308 karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Peugeot 308, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.
308 genel puanda önde, ancak 0-100 km/s bakımından C4 daha iyi: 8,7 sn / 10,8 sn.
Genel değerlendirmede Peugeot 308 öne çıkıyor (Kalite 57 - 51). Fiyatına göre ise Citroen C4 daha iyi bir alım (Değer 56 - 44).
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2013). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 46Performans38
- 51Ekonomi59
- 36Kullanışlılık38
- 67Güvenlik87
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.
- 308 daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- C4 0-100 km/s'e 2,1 sn daha hızlı ulaşıyor.
- 308 tek depoyla ~235 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Citroen C4 C4 Shine Pack 1.2 PURETECH 155 EAT8C · Sedan · 2021–2021₺1.340.580 | Peugeot 308 308 Style Tech 1.5 BLUEHDI 130 EAT8C · Hatchback · 2020–2021₺1.347.430 |
|---|---|---|
| GüçHP | 155EN İYİ | 130 |
| TorkNm | 240 | 300EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 8,7EN İYİ | 10,8 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 210 | 188 |
| Motor hacmicc | 1.200 | 1.500 |
| Silindir | 3 | 4 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 8 | 8 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 388 | 358EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 847 | 1.082EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 134 | 128EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 5,9 | 4,9 |
| Bagaj hacmiL | 380 | 420EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.670EN İYİ | 2.620 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapıkarşılaştırma dışı | - | 5 |
| Uzunlukmm | 4.360 | 4.253 |
| Genişlikmm | 1.800 | 1.804 |
| Yükseklikmm | 1.525 | 1.457 |
| Ağırlıkkg | 1.276 | 1.205 |
| DepoL | 50 | 53 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 5EN İYİ |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Fiyat | ₺1.340.580 | ₺1.347.430 |
| Yıllık MTV | ₺4.807 | ₺9.012 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | - | 88,5 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Citroen C4 mi Peugeot 308 mu?
Citroen C4 ile Peugeot 308 C segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri C4 için ₺1.340.580, 308 için ₺1.347.430; C4 ₺6.850 (%1) daha ucuz.
C4 benzin motorla 155 HP, 308 dizel motorla 130 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma C4 için 8,7 sn, 308 için 10,8 sn; C4 2,1 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol C4 için yaklaşık ₺388, 308 için ₺358 tutuyor; 308 her 100 km'de ₺29 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil C4 için yaklaşık 847 km, 308 için 1.082 km; uzun yolda 308 daha seyrek durur.
Uzunluk C4 için 4.360 mm, 308 için 4.253 mm; C4 107 mm daha uzun. Aks mesafesi C4 tarafında 50 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi C4 için 380 litre, 308 için 420 litre; aile ve uzun yol kullanımında 308 40 litre önde.
Euro NCAP'te C4 4 yıldız (2021), 308 5 yıldız (2013) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV C4 için yaklaşık ₺4.807, 308 için ₺9.012.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Peugeot 308 57 puanla önde (diğeri 51). Fiyatına göre bakıldığında ise C4 daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik ekonomiyse 308, performanssa C4 öne çıkıyor.
- C4 mi 308 mi daha ucuz?
- C4. Güncel kasko değeri ₺1.340.580, 308 için ₺1.347.430; aradaki fark ₺6.850.
- C4 mi 308 mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde 308. 100 km için ₺358 harcıyor, C4 ₺388; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺4.385.
- C4 mi 308 mi daha geniş?
- Bagajda 308: 420 litre, C4 için 380 litre. Aks mesafesinde C4 önde.







