Citroen C3 vs Renault Megane E-Tech Electric
30 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: C3 Feel Bold Business 1.2 PURETECH 83 BMV5 ve Megane E-tech Techno EV60 220. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Renault Megane E-Tech Electric, 4 kategorinin 4 tanesini alıyor.
Genel değerlendirmede Renault Megane E-Tech Electric öne çıkıyor (Kalite 75 - 41). Fiyatına göre ise Citroen C3 daha iyi bir alım (Değer 60 - 36).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Bu iki araç farklı sınıflarda; puanlar yine de aynı mutlak ölçeklere göre hesaplanır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2017 ve 2022). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 17Performans62
- 50Ekonomi97
- 23Kullanışlılık43
- 67Güvenlik90
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 9'i karşılaştırıldı.
- Megane E-Tech Electric daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- Megane E-Tech Electric her 100 km'de yaklaşık 289 ₺ daha az enerji harcıyor (%82 daha ekonomik).
- Megane E-Tech Electric 137 HP daha güçlü.
Tüm veriler
| Özellik | Citroen C3 C3B · Hatchback · 2021–2021₺952.260 | Renault Megane E-Tech Electric Megane E-Tech ElectricB · Hatchback · 2023–2026₺2.386.000 |
|---|---|---|
| GüçHP | 83 | 220EN İYİ |
| TorkNm | 118 | 300EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 12,8 | 7,4EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/skarşılaştırma dışı | 169 | - |
| Enerji maliyeti₺/100km | 355 | 65EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)kmkarşılaştırma dışı | 778 | - |
| CO₂ emisyonug/km | 123 | 0EN İYİ |
| Bagaj hacmiL | 300 | 440EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.540 | 2.685EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapıkarşılaştırma dışı | 5 | - |
| Uzunlukmm | 3.996 | 4.200 |
| Genişlikmm | 1.749 | 1.768 |
| Yükseklikmm | 1.474 | 1.505 |
| Ağırlıkkg | 1.090 | 1.636 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 5EN İYİ |
| Hava yastığı | 6 | 7EN İYİ |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Geri görüş kamerası |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 9" |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Yok |
| Fiyat | ₺952.260 | ₺2.386.000 |
| Yıllık MTV | ₺4.807 | ₺14.586 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | - | 87,5 |
| Garantiyıl | 2 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Citroen C3 mi Renault Megane E-Tech Electric mi?
Citroen C3 ile Renault Megane E-Tech Electric B segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Citroen C3 C3 Feel Bold Business 1.2 PURETECH 83 BMV5 ve Renault Megane E-Tech Electric Megane E-tech Techno EV60 220. Güncel kasko değeri C3 için ₺952.260, Megane E-Tech Electric için ₺2.386.000; C3 ₺1.433.740 (%60) daha ucuz.
C3 benzin motorla 83 HP, Megane E-Tech Electric elektrik motorla 220 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma C3 için 12,8 sn, Megane E-Tech Electric için 7,4 sn; Megane E-Tech Electric 5,4 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol C3 için yaklaşık ₺355, Megane E-Tech Electric için ₺65 tutuyor; Megane E-Tech Electric her 100 km'de ₺289 daha az harcıyor.
Uzunluk C3 için 3.996 mm, Megane E-Tech Electric için 4.200 mm; Megane E-Tech Electric 204 mm daha uzun. Aks mesafesi Megane E-Tech Electric tarafında 145 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi C3 için 300 litre, Megane E-Tech Electric için 440 litre; aile ve uzun yol kullanımında Megane E-Tech Electric 140 litre önde.
Euro NCAP'te C3 4 yıldız (2017), Megane E-Tech Electric 5 yıldız (2022) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı C3 için 6, Megane E-Tech Electric için 7.
Yıllık MTV C3 için yaklaşık ₺4.807, Megane E-Tech Electric için ₺14.586. Garanti süresi C3 için 2 yıl, Megane E-Tech Electric için 3 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Renault Megane E-Tech Electric 75 puanla önde (diğeri 41). Fiyatına göre bakıldığında ise C3 daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor.
- C3 mi Megane E-Tech Electric mi daha ucuz?
- C3. Güncel kasko değeri ₺952.260, Megane E-Tech Electric için ₺2.386.000; aradaki fark ₺1.433.740.
- C3 mi Megane E-Tech Electric mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Megane E-Tech Electric. 100 km için ₺65 harcıyor, C3 ₺355; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺43.424.
- C3 mi Megane E-Tech Electric mi daha geniş?
- Bagajda Megane E-Tech Electric: 440 litre, C3 için 300 litre. Aks mesafesinde Megane E-Tech Electric önde.













