BMW X1 vs Kia Niro EV
32 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: X1 SDRIVE18i 1.5 140 M Sport ve Niro EV 204 AT Prestige Elektrikli. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Kia Niro EV, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
Niro EV genel puanda önde, ancak euro ncap bakımından X1 daha iyi: 5 yıldız / 4 yıldız.
Genel değerlendirmede Kia Niro EV öne çıkıyor (Kalite 64 - 58). Fiyatına göre ise BMW X1 daha iyi bir alım (Değer 46 - 28).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 41Performans56
- 47Ekonomi77
- 53Kullanışlılık48
- 87Güvenlik72
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.
- Niro EV her 100 km'de yaklaşık 344 ₺ daha az enerji harcıyor (%83 daha ekonomik).
- X1 daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- X1 tek depoyla ~350 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | BMW X1 X1C-SUV · SUV · 2019–2022₺2.730.440 | Kia Niro EV Niro EVC-SUV · SUV · 2022–2023₺3.165.323 |
|---|---|---|
| GüçHP | 140 | 204EN İYİ |
| TorkNm | 220 | 255EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 9,2 | 7,8EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 208 | 167 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 414 | 70EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 810EN İYİ | 460 |
| CO₂ emisyonug/km | 143 | 0EN İYİ |
| Bagaj hacmiL | 540EN İYİ | 475 |
| Aks mesafesimm | 2.692 | 2.720 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.500 | 4.420 |
| Genişlikmm | 1.845 | 1.825 |
| Yükseklikmm | 1.642 | 1.570 |
| Ağırlıkkg | 1.560 | 1.757 |
| Euro NCAPyıldız | 5EN İYİ | 4 |
| Hava yastığı | 6 | 8EN İYİ |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Geri görüş kamerası |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Otomatik |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekran | 6.5" | 10.25"EN İYİ |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Var |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Deri |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺2.730.440 | ₺3.165.323 |
| Yıllık MTV | ₺9.012 | ₺12.688 |
| Yıllık değer koruma% | 95,6 | 70,5 |
| Garantiyıl | 2 | 5 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
BMW X1 mi Kia Niro EV mi?
BMW X1 ile Kia Niro EV C-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: BMW X1 X1 SDRIVE18i 1.5 140 M Sport ve Kia Niro EV Niro EV 204 AT Prestige Elektrikli. Güncel kasko değeri X1 için ₺2.730.440, Niro EV için ₺3.165.323; X1 ₺434.883 (%14) daha ucuz.
X1 benzin motorla 140 HP, Niro EV elektrik motorla 204 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma X1 için 9,2 sn, Niro EV için 7,8 sn; Niro EV 1,4 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol X1 için yaklaşık ₺414, Niro EV için ₺70 tutuyor; Niro EV her 100 km'de ₺344 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil X1 için yaklaşık 810 km, Niro EV için 460 km; uzun yolda X1 daha seyrek durur.
Uzunluk X1 için 4.500 mm, Niro EV için 4.420 mm; X1 80 mm daha uzun. Aks mesafesi Niro EV tarafında 28 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi X1 için 540 litre, Niro EV için 475 litre; aile ve uzun yol kullanımında X1 65 litre önde.
Euro NCAP'te X1 5 yıldız (2022), Niro EV 4 yıldız (2022) almış. Hava yastığı sayısı X1 için 6, Niro EV için 8.
Yıllık MTV X1 için yaklaşık ₺9.012, Niro EV için ₺12.688. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre X1 yılda yaklaşık %4, Niro EV %30 değer kaybediyor; X1 değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi X1 için 2 yıl, Niro EV için 5 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Kia Niro EV 64 puanla önde (diğeri 58). Fiyatına göre bakıldığında ise X1 daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse Niro EV, bagaj ve aile kullanımıysa X1 daha mantıklı bir seçim.
- X1 mi Niro EV mi daha ucuz?
- X1. Güncel kasko değeri ₺2.730.440, Niro EV için ₺3.165.323; aradaki fark ₺434.883.
- X1 mi Niro EV mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Niro EV. 100 km için ₺70 harcıyor, X1 ₺414; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺51.579.
- X1 mi Niro EV mi daha geniş?
- Bagajda X1: 540 litre, Niro EV için 475 litre. Aks mesafesinde Niro EV önde.
- X1 mi Niro EV mi daha güvenli?
- Aynı yılın Euro NCAP testinde X1 daha yüksek puan almış: 5 yıldıza karşı 4.
- X1 mi Niro EV mi daha az değer kaybediyor?
- X1. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp X1 için %4, Niro EV için %30.












