BMW X1 vs Volvo EX40
32 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: BMW X1 vs Volvo EX40 karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Volvo EX40, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.
EX40 genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından X1 daha iyi: 810 km / 475 km.
Genel değerlendirmede Volvo EX40 öne çıkıyor (Kalite 69 - 58). Fiyatına göre ise BMW X1 daha iyi bir alım (Değer 46 - 29).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2022 ve 2018). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 41Performans63
- 47Ekonomi77
- 53Kullanışlılık41
- 87Güvenlik90
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- EX40 her 100 km'de yaklaşık 340 ₺ daha az enerji harcıyor (%82 daha ekonomik).
- X1 tek depoyla ~335 km daha fazla yol gidiyor.
- X1 bagajı 130 litre daha büyük.
Tüm veriler
| Özellik | BMW X1 X1 SDRIVE18i 1.5 140 M SportC-SUV · SUV · 2019–2022₺2.730.440 | Volvo EX40 EX40 S.motor Ext.rng Ult. Black E.ult 150KWC-SUV · SUV · 2025–2026₺4.456.800 |
|---|---|---|
| GüçHP | 140 | 204EN İYİ |
| TorkNm | 220 | 343EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 9,2 | 7,3EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Arkadan itiş |
| Azami hızkm/s | 208 | 180 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 414 | 73EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 810EN İYİ | 475 |
| CO₂ emisyonug/km | 143 | 0EN İYİ |
| Bagaj hacmiL | 540EN İYİ | 410 |
| Aks mesafesimm | 2.692 | 2.702 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.500 | 4.440 |
| Genişlikmm | 1.845 | 1.863 |
| Yükseklikmm | 1.642 | 1.651 |
| Ağırlıkkg | 1.560 | 2.030 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 6 | 7EN İYİ |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Geri görüş kamerası |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 6.5" | - |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Var |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Kumaş |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺2.730.440 | ₺4.456.800 |
| Yıllık MTV | ₺9.012 | ₺14.586 |
| Yıllık değer koruma% | 95,6 | 92,2 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
BMW X1 mi Volvo EX40 mi?
BMW X1 ile Volvo EX40 C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri X1 için ₺2.730.440, EX40 için ₺4.456.800; X1 ₺1.726.360 (%39) daha ucuz.
X1 benzin motorla 140 HP, EX40 elektrik motorla 204 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma X1 için 9,2 sn, EX40 için 7,3 sn; EX40 1,9 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol X1 için yaklaşık ₺414, EX40 için ₺73 tutuyor; EX40 her 100 km'de ₺340 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil X1 için yaklaşık 810 km, EX40 için 475 km; uzun yolda X1 daha seyrek durur.
Uzunluk X1 için 4.500 mm, EX40 için 4.440 mm; X1 60 mm daha uzun. Aks mesafesi EX40 tarafında 10 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi X1 için 540 litre, EX40 için 410 litre; aile ve uzun yol kullanımında X1 130 litre önde.
Euro NCAP'te X1 5 yıldız (2022), EX40 5 yıldız (2018) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı X1 için 6, EX40 için 7.
Yıllık MTV X1 için yaklaşık ₺9.012, EX40 için ₺14.586. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre X1 yılda yaklaşık %4, EX40 %8 değer kaybediyor; X1 değerini daha iyi koruyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Volvo EX40 69 puanla önde (diğeri 58). Fiyatına göre bakıldığında ise X1 daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse EX40, bagaj ve aile kullanımıysa X1 daha mantıklı bir seçim.
- X1 mi EX40 mi daha ucuz?
- X1. Güncel kasko değeri ₺2.730.440, EX40 için ₺4.456.800; aradaki fark ₺1.726.360.
- X1 mi EX40 mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde EX40. 100 km için ₺73 harcıyor, X1 ₺414; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺51.061.
- X1 mi EX40 mi daha geniş?
- Bagajda X1: 540 litre, EX40 için 410 litre. Aks mesafesinde EX40 önde.
- X1 mi EX40 mi daha az değer kaybediyor?
- X1. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp X1 için %4, EX40 için %8.













