araçkarşılaştır.com

BMW X1 vs Mini Countryman

27 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09

Model düzeyinde genel bakış: BMW X1 vs Mini Countryman karşılaştırması

Karşılaştırma sonucu

KARŞILAŞTIRMA KARARI

Mini Countryman, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.

Countryman genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından X1 daha iyi: 810 km / 460 km.

Genel değerlendirmede Mini Countryman öne çıkıyor (Kalite 68 - 58). Fiyatına göre ise BMW X1 daha iyi bir alım (Değer 46 - 31).

GENEL PUAN
58
BMW X1 · Değer 46
GENEL PUAN · ÖNDE
68
Mini Countryman · Değer 31

Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.

Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2022 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.

Kategori puanları

0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil

BMW X1Mini Countryman
  • 41Performans53
  • 47Ekonomi76
  • 53Kullanışlılık43
  • 87Güvenlik92
  • Konfor & Donanımveri yetersiz

20 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.

  • Countryman her 100 km'de yaklaşık 340 ₺ daha az enerji harcıyor (%82 daha ekonomik).
  • X1 tek depoyla ~350 km daha fazla yol gidiyor.
  • Countryman 64 HP daha güçlü.

Tüm veriler

ÖzellikBMW X1 X1 SDRIVE18i 1.5 140 M SportC-SUV · SUV · 2019–2022₺2.730.440Mini Countryman Mini Countryman E 204 JCWC-SUV · SUV · 2025–2026₺4.056.900
GüçHP140204EN İYİ
TorkNm220250EN İYİ
0-100 km/ssn9,28,6EN İYİ
ÇekişÖnden çekişÖnden çekiş
Azami hızkm/s208170
Enerji maliyeti₺/100km414
4,14 ₺/km
73EN İYİ
0,73 ₺/km
Menzil (dolu depo/şarj)km810EN İYİ460
CO₂ emisyonug/km1430EN İYİ
Bagaj hacmiL540EN İYİ450
Aks mesafesimm2.6922.670
Koltuk55
Kapı55
Uzunlukmm4.5004.297
Genişlikmm1.8451.822
Yükseklikmm1.6421.557
Ağırlıkkg1.5601.440
Euro NCAPyıldız5
2022 testi
5
2017 testi
Hava yastığı68EN İYİ
Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı-Var
Klimakarşılaştırma dışı-Çift bölgeli
Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı-Adaptif
Ekran6.5"9"EN İYİ
Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı-Var
Fiyat₺2.730.440
kasko değeri
₺4.056.900
kasko değeri
Yıllık MTV₺9.012₺14.586
Yıllık değer koruma%95,692,8
Garantiyıl22

Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri

BMW X1 mi Mini Countryman mı?

BMW X1 ile Mini Countryman C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri X1 için ₺2.730.440, Countryman için ₺4.056.900; X1 ₺1.326.460 (%33) daha ucuz.

X1 benzin motorla 140 HP, Countryman elektrik motorla 204 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma X1 için 9,2 sn, Countryman için 8,6 sn; Countryman 0,6 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol X1 için yaklaşık ₺414, Countryman için ₺73 tutuyor; Countryman her 100 km'de ₺340 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil X1 için yaklaşık 810 km, Countryman için 460 km; uzun yolda X1 daha seyrek durur.

Uzunluk X1 için 4.500 mm, Countryman için 4.297 mm; X1 203 mm daha uzun. Aks mesafesi X1 tarafında 22 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi X1 için 540 litre, Countryman için 450 litre; aile ve uzun yol kullanımında X1 90 litre önde.

Euro NCAP'te X1 5 yıldız (2022), Countryman 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı X1 için 6, Countryman için 8.

Yıllık MTV X1 için yaklaşık ₺9.012, Countryman için ₺14.586. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre X1 yılda yaklaşık %4, Countryman %7 değer kaybediyor; X1 değerini daha iyi koruyor.

Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Mini Countryman 68 puanla önde (diğeri 58). Fiyatına göre bakıldığında ise X1 daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse Countryman, bagaj ve aile kullanımıysa X1 daha mantıklı bir seçim.

X1 mi Countryman mı daha ucuz?
X1. Güncel kasko değeri ₺2.730.440, Countryman için ₺4.056.900; aradaki fark ₺1.326.460.
X1 mi Countryman mı daha ekonomik?
Yakıt maliyetinde Countryman. 100 km için ₺73 harcıyor, X1 ₺414; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺51.061.
X1 mi Countryman mı daha geniş?
Bagajda X1: 540 litre, Countryman için 450 litre. Aks mesafesinde X1 önde.
X1 mi Countryman mı daha az değer kaybediyor?
X1. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp X1 için %4, Countryman için %7.
EKLENENLER0/2

Yanlış bilgi bildir

Kişisel bilgi istemiyoruz; bildiriminiz kimliksiz kaydedilir.