BMW M5 vs Maserati Ghibli
29 özellik · 3/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: BMW M5 vs Maserati Ghibli karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
BMW M5, 3 kategorinin 1 tanesini alıyor.
M5 genel puanda önde, ancak bagaj hacmi bakımından Ghibli daha iyi: 500 L / 466 L.
Genel değerlendirmede BMW M5 öne çıkıyor (Kalite 83 - 81). Fiyatına göre ise Maserati Ghibli daha iyi bir alım (Değer 42 - 17).
Bu iki araç farklı sınıflarda; puanlar yine de aynı mutlak ölçeklere göre hesaplanır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2023 ve 2013). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 98Performans90
- Ekonomiveri yetersiz
- 60Kullanışlılık62
- 90Güvenlik90
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 9'i karşılaştırıldı.
- M5 kilometre başına 189 g daha az CO₂ salıyor.
- M5 420 Nm daha fazla tork üretiyor.
- M5 0-100 km/s'e 1,4 sn daha hızlı ulaşıyor.
Tüm veriler
| Özellik | BMW M5 M5 Touring 4.4 (727)E · Sedan · 2025–2026₺24.722.800 | Maserati Ghibli Ghibli V6 430 Modena S Q4E · Sedan · 2021–2023₺11.962.469 |
|---|---|---|
| GüçHP | 727EN İYİ | 430 |
| TorkNm | 1.000EN İYİ | 580 |
| 0-100 km/ssn | 3,6EN İYİ | 5,0 |
| Çekiş | Dört çeker | Arkadan itiş |
| Azami hızkm/s | 250 | 267 |
| Motor hacmicckarşılaştırma dışı | 4.400 | - |
| Silindir | 8 | 6 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 8 | 8 |
| Enerji maliyeti₺/100kmkarşılaştırma dışı | - | 670 |
| Menzil (dolu depo/şarj)kmkarşılaştırma dışı | - | 784 |
| CO₂ emisyonug/km | 43EN İYİ | 232 |
| Yakıt tüketimiL/100kmkarşılaştırma dışı | - | 10,2 |
| Bagaj hacmiL | 466 | 500EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 3.006 | 2.998 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 4 |
| Uzunlukmm | 5.096 | 4.971 |
| Genişlikmm | 1.970 | 1.945 |
| Yükseklikmm | 1.510 | 1.461 |
| Ağırlıkkg | 2.435 | 1.810 |
| DepoL | 60 | 80 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 7 | 7 |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Fiyat | ₺24.722.800 | ₺11.962.469 |
| Yıllık MTVkarşılaştırma dışı | ₺274.415 | - |
| Yıllık değer koruma% | 90,2 | 97,1 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
BMW M5 mi Maserati Ghibli mi?
BMW M5 ile Maserati Ghibli E segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri M5 için ₺24.722.800, Ghibli için ₺11.962.469; Ghibli ₺12.760.331 (%52) daha ucuz.
M5 şarjlı hibrit (phev) motorla 727 HP, Ghibli benzin motorla 430 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma M5 için 3,6 sn, Ghibli için 5,0 sn; M5 1,4 saniye daha hızlı.
Uzunluk M5 için 5.096 mm, Ghibli için 4.971 mm; M5 125 mm daha uzun. Aks mesafesi M5 tarafında 8 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi M5 için 466 litre, Ghibli için 500 litre; aile ve uzun yol kullanımında Ghibli 34 litre önde.
Euro NCAP'te M5 5 yıldız (2023), Ghibli 5 yıldız (2013) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 7 hava yastığı var.
Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre M5 yılda yaklaşık %10, Ghibli %3 değer kaybediyor; Ghibli değerini daha iyi koruyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında BMW M5 83 puanla önde (diğeri 81). Fiyatına göre bakıldığında ise Ghibli daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor.
- M5 mi Ghibli mi daha ucuz?
- Ghibli. Güncel kasko değeri ₺11.962.469, M5 için ₺24.722.800; aradaki fark ₺12.760.331.
- M5 mi Ghibli mi daha geniş?
- Bagajda Ghibli: 500 litre, M5 için 466 litre. Aks mesafesinde M5 önde.
- M5 mi Ghibli mi daha az değer kaybediyor?
- Ghibli. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Ghibli için %3, M5 için %10.













