araçkarşılaştır.com

BMW iX1 vs Mini Countryman

30 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09

Model düzeyinde genel bakış: BMW iX1 vs Mini Countryman karşılaştırması

Karşılaştırma sonucu

KARŞILAŞTIRMA KARARI

BMW iX1, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.

iX1 genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından Countryman daha iyi: 783 km / 440 km.

Genel değerlendirmede BMW iX1 öne çıkıyor (Kalite 75 - 61). Fiyatına göre ise Mini Countryman daha iyi bir alım (Değer 12 - 11).

GENEL PUAN · ÖNDE
75
BMW iX1 · Değer 11
GENEL PUAN
61
Mini Countryman · Değer 12

Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.

Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2022 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.

Kategori puanları

0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil

BMW iX1Mini Countryman
  • 82Performans65
  • 75Ekonomi41
  • 48Kullanışlılık43
  • 93Güvenlik94
  • Konfor & Donanımveri yetersiz

20 ölçütten 13'i karşılaştırıldı.

  • iX1 her 100 km'de yaklaşık 376 ₺ daha az enerji harcıyor (%83 daha ekonomik).
  • Countryman tek depoyla ~343 km daha fazla yol gidiyor.
  • iX1 kilometre başına 156 g daha az CO₂ salıyor.

Tüm veriler

ÖzellikBMW iX1 iX1 XDRIVE30 M SportC-SUV · SUV · 2023–2026₺7.162.120Mini Countryman Mini Countryman S ALL4 218 JCWC-SUV · SUV · 2024–2026₺7.047.100
GüçHP313EN İYİ218
TorkNm494EN İYİ360
0-100 km/ssn5,6EN İYİ7,3
ÇekişDört çekerDört çeker
Azami hızkm/s180221
Enerji maliyeti₺/100km77EN İYİ
0,77 ₺/km
453
4,53 ₺/km
Menzil (dolu depo/şarj)km440783EN İYİ
CO₂ emisyonug/km0EN İYİ156
Bagaj hacmiL490EN İYİ450
Aks mesafesimm2.6922.670
Koltuk55
Kapı55
Uzunlukmm4.5004.297
Genişlikmm1.8451.822
Yükseklikmm1.6161.557
Ağırlıkkg2.0101.440
Euro NCAPyıldız5
2022 testi
5
2017 testi
Hava yastığı78EN İYİ
Şerit takip asistanıVarVar
Park yardımıkarşılaştırma dışıGeri görüş kamerası-
Klimakarşılaştırma dışı-Çift bölgeli
Hız sabitleyiciAdaptifAdaptif
Ekran10.7"EN İYİ9"
Cam tavankarşılaştırma dışıVar-
LED farkarşılaştırma dışıVar-
Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı-Var
Fiyat₺7.162.120
kasko değeri
₺7.047.100
kasko değeri
Yıllık MTVkarşılaştırma dışı₺34.930-
Yıllık değer koruma%81,983,8
Garantiyıl22

Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri

BMW iX1 mi Mini Countryman mı?

BMW iX1 ile Mini Countryman C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri iX1 için ₺7.162.120, Countryman için ₺7.047.100; Countryman ₺115.020 (%2) daha ucuz.

iX1 elektrik motorla 313 HP, Countryman benzin motorla 218 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma iX1 için 5,6 sn, Countryman için 7,3 sn; iX1 1,7 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol iX1 için yaklaşık ₺77, Countryman için ₺453 tutuyor; iX1 her 100 km'de ₺376 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil iX1 için yaklaşık 440 km, Countryman için 783 km; uzun yolda Countryman daha seyrek durur.

Uzunluk iX1 için 4.500 mm, Countryman için 4.297 mm; iX1 203 mm daha uzun. Aks mesafesi iX1 tarafında 22 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi iX1 için 490 litre, Countryman için 450 litre; aile ve uzun yol kullanımında iX1 40 litre önde.

Euro NCAP'te iX1 5 yıldız (2022), Countryman 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı iX1 için 7, Countryman için 8.

Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre iX1 yılda yaklaşık %18, Countryman %16 değer kaybediyor; Countryman değerini daha iyi koruyor.

Beş kategorinin ağırlıklı toplamında BMW iX1 75 puanla önde (diğeri 61). Fiyatına göre bakıldığında ise Countryman daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor.

iX1 mi Countryman mı daha ucuz?
Countryman. Güncel kasko değeri ₺7.047.100, iX1 için ₺7.162.120; aradaki fark ₺115.020.
iX1 mi Countryman mı daha ekonomik?
Yakıt maliyetinde iX1. 100 km için ₺77 harcıyor, Countryman ₺453; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺56.390.
iX1 mi Countryman mı daha geniş?
Bagajda iX1: 490 litre, Countryman için 450 litre. Aks mesafesinde iX1 önde.
iX1 mi Countryman mı daha az değer kaybediyor?
Countryman. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Countryman için %16, iX1 için %18.
EKLENENLER0/2

Yanlış bilgi bildir

Kişisel bilgi istemiyoruz; bildiriminiz kimliksiz kaydedilir.