BMW iX1 vs Land Rover Evoque
32 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: BMW iX1 vs Land Rover Evoque karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
BMW iX1, 5 kategorinin 4 tanesini alıyor.
iX1 genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından Evoque daha iyi: 740 km / 440 km.
Genel değerlendirmede BMW iX1 öne çıkıyor (Kalite 80 - 71). Fiyatına göre ise Land Rover Evoque daha iyi bir alım (Değer 24 - 11).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2022 ve 2019). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 82Performans76
- 75Ekonomi44
- 48Kullanışlılık46
- 92Güvenlik89
- 100Konfor & Donanım100
20 ölçütten 14'i karşılaştırıldı.
- iX1 her 100 km'de yaklaşık 428 ₺ daha az enerji harcıyor (%85 daha ekonomik).
- Evoque tek depoyla ~300 km daha fazla yol gidiyor.
- iX1 1 adet daha fazla hava yastığı sunuyor.
Tüm veriler
| Özellik | BMW iX1 iX1 XDRIVE30 M SportC-SUV · SUV · 2023–2026₺7.162.120 | Land Rover Evoque Evoque 1.5 PHEV269 SC-SUV · SUV · 2024–2026₺8.199.951 |
|---|---|---|
| GüçHP | 313EN İYİ | 269 |
| TorkNm | 494 | 540EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 5,6EN İYİ | 6,9 |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 180 | 209 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 77EN İYİ | 506 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 440 | 740EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 32 |
| Enerji tüketimikWh/100km | 17,9 | 22,0 |
| BataryakWh | 64,7 | 15,0 |
| Bagaj hacmiL | 490 | 472 |
| Aks mesafesimm | 2.692 | 2.681 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.500 | 4.371 |
| Genişlikmm | 1.845 | 1.904 |
| Yükseklikmm | 1.616 | 1.649 |
| Ağırlıkkg | 2.010 | 2.000 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 7EN İYİ | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyici | Adaptif | Adaptif |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 10.7" | - |
| Cam tavan | Var | Var |
| LED far | Var | Var |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺7.162.120 | ₺8.199.951 |
| Yıllık MTV | ₺34.930 | ₺12.028 |
| Yıllık değer koruma% | 81,9 | 84,0 |
| Garantiyıl | 2 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
BMW iX1 mi Land Rover Evoque mi?
BMW iX1 ile Land Rover Evoque C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri iX1 için ₺7.162.120, Evoque için ₺8.199.951; iX1 ₺1.037.831 (%13) daha ucuz.
iX1 elektrik motorla 313 HP, Evoque şarjlı hibrit (phev) motorla 269 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma iX1 için 5,6 sn, Evoque için 6,9 sn; iX1 1,3 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol iX1 için yaklaşık ₺77, Evoque için ₺506 tutuyor; iX1 her 100 km'de ₺428 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil iX1 için yaklaşık 440 km, Evoque için 740 km; uzun yolda Evoque daha seyrek durur.
Uzunluk iX1 için 4.500 mm, Evoque için 4.371 mm; iX1 129 mm daha uzun. Aks mesafesi iX1 tarafında 11 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi iX1 için 490 litre, Evoque için 472 litre; aile ve uzun yol kullanımında iX1 18 litre önde.
Euro NCAP'te iX1 5 yıldız (2022), Evoque 5 yıldız (2019) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı iX1 için 7, Evoque için 6.
Yıllık MTV iX1 için yaklaşık ₺34.930, Evoque için ₺12.028. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre iX1 yılda yaklaşık %18, Evoque %16 değer kaybediyor; Evoque değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi iX1 için 2 yıl, Evoque için 3 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında BMW iX1 80 puanla önde (diğeri 71). Fiyatına göre bakıldığında ise Evoque daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor.
- iX1 mi Evoque mi daha ucuz?
- iX1. Güncel kasko değeri ₺7.162.120, Evoque için ₺8.199.951; aradaki fark ₺1.037.831.
- iX1 mi Evoque mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde iX1. 100 km için ₺77 harcıyor, Evoque ₺506; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺64.273.
- iX1 mi Evoque mi daha geniş?
- Bagajda iX1: 490 litre, Evoque için 472 litre. Aks mesafesinde iX1 önde.
- iX1 mi Evoque mi daha az değer kaybediyor?
- Evoque. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Evoque için %16, iX1 için %18.









