BMW iX1 vs Mini Countryman
33 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: BMW iX1 vs Mini Countryman karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
BMW iX1, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
iX1 genel puanda önde, ancak hava yastığı bakımından Countryman daha iyi: 8 / 7.
Genel değerlendirmede BMW iX1 öne çıkıyor (Kalite 69 - 68). Fiyatına göre ise Mini Countryman daha iyi bir alım (Değer 31 - 26).
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2022 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 53Performans53
- 77Ekonomi76
- 48Kullanışlılık43
- 93Güvenlik94
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 12'i karşılaştırıldı.
- iX1 bagajı 40 litre daha büyük.
- Countryman 1 adet daha fazla hava yastığı sunuyor.
Tüm veriler
| Özellik | BMW iX1 iX1 EDRIVE20 X-lineC-SUV · SUV · 2024–2026₺4.486.000 | Mini Countryman Mini Countryman E 204 JCWC-SUV · SUV · 2025–2026₺4.056.900 |
|---|---|---|
| GüçHP | 204 | 204 |
| TorkNm | 247 | 250 |
| 0-100 km/ssn | 8,6 | 8,6 |
| Çekiş | Dört çeker | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 170 | 170 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 73 | 73 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 475 | 460 |
| CO₂ emisyonug/km | 0 | 0 |
| Enerji tüketimikWh/100km | 16,8 | 17,0 |
| BataryakWh | 64,7 | 64,0 |
| DC hızlı şarj (10-80%)dkkarşılaştırma dışı | - | 29 |
| Bagaj hacmiL | 490EN İYİ | 450 |
| Aks mesafesimm | 2.692 | 2.670 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.500 | 4.297 |
| Genişlikmm | 1.845 | 1.822 |
| Yükseklikmm | 1.616 | 1.557 |
| Ağırlıkkg | 2.010 | 1.440 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 7 | 8EN İYİ |
| Şerit takip asistanı | Var | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Geri görüş kamerası | - |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 9" |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Var | - |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Isıtmalı koltuk | Var | Var |
| Fiyat | ₺4.486.000 | ₺4.056.900 |
| Yıllık MTV | ₺14.586 | ₺14.586 |
| Yıllık değer koruma% | 90,4 | 92,8 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
BMW iX1 mi Mini Countryman mı?
BMW iX1 ile Mini Countryman C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri iX1 için ₺4.486.000, Countryman için ₺4.056.900; Countryman ₺429.100 (%10) daha ucuz.
iX1 elektrik motorla 204 HP, Countryman elektrik motorla 204 HP güç üretiyor. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol iX1 için yaklaşık ₺73, Countryman için ₺73 tutuyor; iX1 her 100 km'de ₺1 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil iX1 için yaklaşık 475 km, Countryman için 460 km; uzun yolda iX1 daha seyrek durur.
Uzunluk iX1 için 4.500 mm, Countryman için 4.297 mm; iX1 203 mm daha uzun. Aks mesafesi iX1 tarafında 22 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi iX1 için 490 litre, Countryman için 450 litre; aile ve uzun yol kullanımında iX1 40 litre önde.
Euro NCAP'te iX1 5 yıldız (2022), Countryman 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı iX1 için 7, Countryman için 8.
Yıllık MTV ikisinde de yaklaşık ₺14.586. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre iX1 yılda yaklaşık %10, Countryman %7 değer kaybediyor; Countryman değerini daha iyi koruyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında BMW iX1 69 puanla önde (diğeri 68). Fiyatına göre bakıldığında ise Countryman daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor.
- iX1 mi Countryman mı daha ucuz?
- Countryman. Güncel kasko değeri ₺4.056.900, iX1 için ₺4.486.000; aradaki fark ₺429.100.
- iX1 mi Countryman mı daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde iX1. 100 km için ₺73 harcıyor, Countryman ₺73; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺130.
- iX1 mi Countryman mı daha geniş?
- Bagajda iX1: 490 litre, Countryman için 450 litre. Aks mesafesinde iX1 önde.
- iX1 mi Countryman mı daha az değer kaybediyor?
- Countryman. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Countryman için %7, iX1 için %10.












