araçkarşılaştır.com

BMW iX1 vs Cupra Ateca

32 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09

Model düzeyinde genel bakış: BMW iX1 vs Cupra Ateca karşılaştırması

Karşılaştırma sonucu

KARŞILAŞTIRMA KARARI

BMW iX1, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.

iX1 genel puanda önde, ancak 0-100 km/s bakımından Ateca daha iyi: 4,9 sn / 8,6 sn.

Genel değerlendirmede BMW iX1 öne çıkıyor (Kalite 70 - 63). Fiyatına göre ise Cupra Ateca daha iyi bir alım (Değer 32 - 26).

GENEL PUAN · ÖNDE
70
BMW iX1 · Değer 26
GENEL PUAN
63
Cupra Ateca · Değer 32

Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.

Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2022 ve 2016). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.

Kategori puanları

0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil

BMW iX1Cupra Ateca
  • 53Performans80
  • 77Ekonomi34
  • 48Kullanışlılık45
  • 94Güvenlik94
  • Konfor & Donanımveri yetersiz

20 ölçütten 14'i karşılaştırıldı.

  • iX1 her 100 km'de yaklaşık 433 ₺ daha az enerji harcıyor (%86 daha ekonomik).
  • Ateca 0-100 km/s'e 3,7 sn daha hızlı ulaşıyor.
  • iX1 kilometre başına 175 g daha az CO₂ salıyor.

Tüm veriler

ÖzellikBMW iX1 iX1 EDRIVE20 X-lineC-SUV · SUV · 2024–2026₺4.486.000Cupra Ateca Ateca 2.0 TSI 300 DSG 4DRIVEC-SUV · SUV · 2021–2024₺4.686.596
GüçHP204300EN İYİ
TorkNm247400EN İYİ
0-100 km/ssn8,64,9EN İYİ
ÇekişDört çekerDört çeker
Azami hızkm/s170247
Enerji maliyeti₺/100km73EN İYİ
0,73 ₺/km
506
5,06 ₺/km
Menzil (dolu depo/şarj)km475714EN İYİ
CO₂ emisyonug/km0EN İYİ175
Bagaj hacmiL490485
Aks mesafesimm2.692EN İYİ2.630
Koltuk55
Kapı55
Uzunlukmm4.5004.386
Genişlikmm1.8451.841
Yükseklikmm1.6161.615
Ağırlıkkg2.0101.630
Euro NCAPyıldız5
2022 testi
5
2016 testi
Hava yastığı77
Şerit takip asistanıVarVar
Park yardımıGeri görüş kamerasıGeri görüş kamerası
Klimakarşılaştırma dışı-Çift bölgeli
Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı-Adaptif
Ekrankarşılaştırma dışı-9.2"
Cam tavanVarVar
LED farVarVar
Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı-Var
Döşemekarşılaştırma dışı-Kumaş
Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışıVar-
Fiyat₺4.486.000
kasko değeri
₺4.686.596
kasko değeri
Yıllık MTV₺14.586₺33.474
Yıllık değer koruma%90,495,5
Garantiyıl22

Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri

BMW iX1 mi Cupra Ateca mı?

BMW iX1 ile Cupra Ateca C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri iX1 için ₺4.486.000, Ateca için ₺4.686.596; iX1 ₺200.596 (%4) daha ucuz.

iX1 elektrik motorla 204 HP, Ateca benzin motorla 300 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma iX1 için 8,6 sn, Ateca için 4,9 sn; Ateca 3,7 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol iX1 için yaklaşık ₺73, Ateca için ₺506 tutuyor; iX1 her 100 km'de ₺433 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil iX1 için yaklaşık 475 km, Ateca için 714 km; uzun yolda Ateca daha seyrek durur.

Uzunluk iX1 için 4.500 mm, Ateca için 4.386 mm; iX1 114 mm daha uzun. Aks mesafesi iX1 tarafında 62 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi iX1 için 490 litre, Ateca için 485 litre; aile ve uzun yol kullanımında iX1 5 litre önde.

Euro NCAP'te iX1 5 yıldız (2022), Ateca 5 yıldız (2016) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 7 hava yastığı var.

Yıllık MTV iX1 için yaklaşık ₺14.586, Ateca için ₺33.474. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre iX1 yılda yaklaşık %10, Ateca %5 değer kaybediyor; Ateca değerini daha iyi koruyor.

Beş kategorinin ağırlıklı toplamında BMW iX1 70 puanla önde (diğeri 63). Fiyatına göre bakıldığında ise Ateca daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik ekonomiyse iX1, performanssa Ateca öne çıkıyor.

iX1 mi Ateca mı daha ucuz?
iX1. Güncel kasko değeri ₺4.486.000, Ateca için ₺4.686.596; aradaki fark ₺200.596.
iX1 mi Ateca mı daha ekonomik?
Yakıt maliyetinde iX1. 100 km için ₺73 harcıyor, Ateca ₺506; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺64.986.
iX1 mi Ateca mı daha geniş?
Bagajda iX1: 490 litre, Ateca için 485 litre. Aks mesafesinde iX1 önde.
iX1 mi Ateca mı daha az değer kaybediyor?
Ateca. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Ateca için %5, iX1 için %10.
EKLENENLER0/2

Yanlış bilgi bildir

Kişisel bilgi istemiyoruz; bildiriminiz kimliksiz kaydedilir.