BMW iX vs Porsche Cayenne
24 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: iX XDRIVE50 First Edition Sport ve Cayenne Coupe Turbo Electric (1156). Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Porsche Cayenne, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.
Cayenne genel puanda önde, ancak aks mesafesi bakımından iX daha iyi: 3.000 mm / 2.895 mm.
Genel değerlendirmede Porsche Cayenne öne çıkıyor (Kalite 81 - 77). Fiyatına göre ise BMW iX daha iyi bir alım (Değer 28 - 9).
Bu iki araç farklı sınıflarda; puanlar yine de aynı mutlak ölçeklere göre hesaplanır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 95Performans98
- 63Ekonomi61
- 62Kullanışlılık77
- 90Güvenlik92
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 9'i karşılaştırıldı.
- Cayenne bagajı 272 litre daha büyük.
- iX 105 mm daha uzun aks mesafesiyle arka diz mesafesinde avantajlı.
- Cayenne 1 adet daha fazla hava yastığı sunuyor.
Tüm veriler
| Özellik | BMW iX iXE-SUV · SUV · 2022–2024₺5.588.473 | Porsche Cayenne CayenneE-SUV · SUV · 2026–2026₺19.234.716 |
|---|---|---|
| GüçHP | 523 | 1.156 |
| TorkNm | 765 | 1.500EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 4,6 | 2,5EN İYİ |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/skarşılaştırma dışı | - | 260 |
| Enerji maliyeti₺/100kmkarşılaştırma dışı | - | 106 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 630EN İYİ | 600 |
| CO₂ emisyonug/km | 0 | 0 |
| Enerji tüketimikWh/100kmkarşılaştırma dışı | - | 24,5 |
| BataryakWh | 111,5 | 113,0 |
| Bagaj hacmiL | 500 | 772EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 3.000EN İYİ | 2.895 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.953 | 4.918 |
| Genişlikmm | 1.967 | 1.983 |
| Yükseklikmm | 1.695 | 1.696 |
| Ağırlıkkg | 2.510 | 2.055 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 7 | 8EN İYİ |
| Fiyat | ₺5.588.473 | ₺19.234.716 |
| Yıllık MTV | ₺57.170 | ₺57.170 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 95,1 | - |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
BMW iX mi Porsche Cayenne mi?
BMW iX ile Porsche Cayenne E-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: BMW iX iX XDRIVE50 First Edition Sport ve Porsche Cayenne Cayenne Coupe Turbo Electric (1156). Güncel kasko değeri iX için ₺5.588.473, Cayenne için ₺19.234.716; iX ₺13.646.243 (%71) daha ucuz.
iX elektrik motorla 523 HP, Cayenne elektrik motorla 1156 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma iX için 4,6 sn, Cayenne için 2,5 sn; Cayenne 2,1 saniye daha hızlı. Tek şarj veya depoyla menzil iX için yaklaşık 630 km, Cayenne için 600 km; uzun yolda iX daha seyrek durur.
Uzunluk iX için 4.953 mm, Cayenne için 4.918 mm; iX 35 mm daha uzun. Aks mesafesi iX tarafında 105 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi iX için 500 litre, Cayenne için 772 litre; aile ve uzun yol kullanımında Cayenne 272 litre önde.
Euro NCAP'te iX 5 yıldız (2021), Cayenne 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı iX için 7, Cayenne için 8.
Yıllık MTV ikisinde de yaklaşık ₺57.170.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Porsche Cayenne 81 puanla önde (diğeri 77). Fiyatına göre bakıldığında ise iX daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor.
- iX mi Cayenne mi daha ucuz?
- iX. Güncel kasko değeri ₺5.588.473, Cayenne için ₺19.234.716; aradaki fark ₺13.646.243.
- iX mi Cayenne mi daha geniş?
- Bagajda Cayenne: 772 litre, iX için 500 litre. Aks mesafesinde iX önde.













