BMW i3 vs Renault R5
33 özellik · 3/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: i3s (120 Ah) Edition Electric ve R5 E-tech Elektrikli Techno 40KWH. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Renault R5, 3 kategorinin 1 tanesini alıyor.
R5 genel puanda önde, ancak tork bakımından i3 daha iyi: 270 Nm / 245 Nm.
Genel değerlendirmede Renault R5 öne çıkıyor (Kalite 65 - 64). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2013 ve 2024). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- Performansveri yetersiz
- 98Ekonomi97
- 21Kullanışlılık25
- 66Güvenlik66
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 6'i karşılaştırıldı.
- R5 bagajı 66 litre daha büyük.
- i3 25 Nm daha fazla tork üretiyor.
Tüm veriler
| Özellik | BMW i3 i3B · Hatchback · 2020–2021₺2.630.977 | Renault R5 R5B · Hatchback · 2025–2025₺1.722.151 |
|---|---|---|
| GüçHPkarşılaştırma dışı | 184 | - |
| TorkNm | 270EN İYİ | 245 |
| 0-100 km/ssnkarşılaştırma dışı | 6,9 | - |
| Çekiş | Dört çeker | Önden çekiş |
| Azami hızkm/skarşılaştırma dışı | 160 | - |
| Enerji maliyeti₺/100km | 62 | 66 |
| Menzil (dolu depo/şarj)kmkarşılaştırma dışı | 285 | - |
| CO₂ emisyonug/km | 0 | 0 |
| Enerji tüketimikWh/100km | 14,3 | 15,2 |
| BataryakWhkarşılaştırma dışı | 42,2 | - |
| Bagaj hacmiL | 260 | 326EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.570 | 2.540 |
| Koltuk | 4 | 5 |
| Kapıkarşılaştırma dışı | 5 | - |
| Uzunlukmm | 4.011 | 3.922 |
| Genişlikmm | 1.775 | 1.774 |
| Yükseklikmm | 1.598 | 1.498 |
| Ağırlıkkg | 1.345 | 1.449 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 4 |
| Hava yastığıkarşılaştırma dışı | - | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Geri görüş kamerası |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Otomatik |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Yok |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Kumaş |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺2.630.977 | ₺1.722.151 |
| Yıllık MTVkarşılaştırma dışı | ₺7.593 | - |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 89,3 | - |
| Garantiyıl | 2 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
BMW i3 mi Renault R5 mu?
BMW i3 ile Renault R5 B segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: BMW i3 i3s (120 Ah) Edition Electric ve Renault R5 R5 E-tech Elektrikli Techno 40KWH. Güncel kasko değeri i3 için ₺2.630.977, R5 için ₺1.722.151; R5 ₺908.826 (%35) daha ucuz.
Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol i3 için yaklaşık ₺62, R5 için ₺66 tutuyor; i3 her 100 km'de ₺4 daha az harcıyor.
Uzunluk i3 için 4.011 mm, R5 için 3.922 mm; i3 89 mm daha uzun. Aks mesafesi i3 tarafında 30 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi i3 için 260 litre, R5 için 326 litre; aile ve uzun yol kullanımında R5 66 litre önde.
Euro NCAP'te i3 4 yıldız (2013), R5 4 yıldız (2024) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz.
Garanti süresi i3 için 2 yıl, R5 için 3 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Renault R5 65 puanla önde (diğeri 64). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse i3, bagaj ve aile kullanımıysa R5 daha mantıklı bir seçim.
- i3 mi R5 mi daha ucuz?
- R5. Güncel kasko değeri ₺1.722.151, i3 için ₺2.630.977; aradaki fark ₺908.826.
- i3 mi R5 mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde i3. 100 km için ₺62 harcıyor, R5 ₺66; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺583.
- i3 mi R5 mi daha geniş?
- Bagajda R5: 326 litre, i3 için 260 litre. Aks mesafesinde i3 önde.













