Audi SQ8 vs Land Rover Defender
29 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Audi SQ8 vs Land Rover Defender karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Land Rover Defender, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
Defender genel puanda önde, ancak güç bakımından SQ8 daha iyi: 507 HP / 300 HP.
Genel değerlendirmede Land Rover Defender öne çıkıyor (Kalite 75 - 68). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2019 ve 2020). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 97Performans85
- 17Ekonomi42
- 72Kullanışlılık83
- 92Güvenlik92
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- Defender kilometre başına 221 g daha az CO₂ salıyor.
- Defender tek depoyla ~335 km daha fazla yol gidiyor.
- Defender bagajı 181 litre daha büyük.
Tüm veriler
| Özellik | Audi SQ8 SQ8 TFSIE-SUV · SUV · 2022–2024₺17.579.346 | Land Rover Defender Defender 110 2.0 PHEV300 Trophy EditionE-SUV · SUV · 2025–2026₺17.000.440 |
|---|---|---|
| GüçHP | 507EN İYİ | 300 |
| TorkNm | 770EN İYİ | 640 |
| 0-100 km/ssn | 4,1EN İYİ | 5,6 |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 250 | 209 |
| Motor hacmicckarşılaştırma dışı | - | 2.000 |
| Silindir | 8 | 4 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 8 | 8 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 854 | 598EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 654 | 989EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 296 | 75EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 13,0 | 9,1 |
| Bagaj hacmiL | 605 | 786EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.995 | 3.022 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.986 | 5.018 |
| Genişlikmm | 1.995 | 1.996 |
| Yükseklikmm | 1.705 | 1.967 |
| Ağırlıkkg | 2.410 | 2.248 |
| DepoL | 85 | 90 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığıkarşılaştırma dışı | - | 6 |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Fiyat | ₺17.579.346 | ₺17.000.440 |
| Yıllık MTVkarşılaştırma dışı | - | ₺33.474 |
| Yıllık değer koruma% | 86,4 | 94,8 |
| Garantiyıl | 2 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Audi SQ8 mi Land Rover Defender mi?
Audi SQ8 ile Land Rover Defender E-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri SQ8 için ₺17.579.346, Defender için ₺17.000.440; Defender ₺578.906 (%3) daha ucuz.
SQ8 benzin motorla 507 HP, Defender şarjlı hibrit (phev) motorla 300 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma SQ8 için 4,1 sn, Defender için 5,6 sn; SQ8 1,5 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol SQ8 için yaklaşık ₺854, Defender için ₺598 tutuyor; Defender her 100 km'de ₺256 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil SQ8 için yaklaşık 654 km, Defender için 989 km; uzun yolda Defender daha seyrek durur.
Uzunluk SQ8 için 4.986 mm, Defender için 5.018 mm; Defender 32 mm daha uzun. Aks mesafesi Defender tarafında 27 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi SQ8 için 605 litre, Defender için 786 litre; aile ve uzun yol kullanımında Defender 181 litre önde.
Euro NCAP'te SQ8 5 yıldız (2019), Defender 5 yıldız (2020) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz.
Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre SQ8 yılda yaklaşık %14, Defender %5 değer kaybediyor; Defender değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi SQ8 için 2 yıl, Defender için 3 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Land Rover Defender 75 puanla önde (diğeri 68). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik ekonomiyse Defender, performanssa SQ8 öne çıkıyor.
- SQ8 mi Defender mi daha ucuz?
- Defender. Güncel kasko değeri ₺17.000.440, SQ8 için ₺17.579.346; aradaki fark ₺578.906.
- SQ8 mi Defender mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Defender. 100 km için ₺598 harcıyor, SQ8 ₺854; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺38.429.
- SQ8 mi Defender mi daha geniş?
- Bagajda Defender: 786 litre, SQ8 için 605 litre. Aks mesafesinde Defender önde.
- SQ8 mi Defender mi daha az değer kaybediyor?
- Defender. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Defender için %5, SQ8 için %14.









