Audi Q8 e-tron vs BMW iX
25 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: Q8 E-tron Advanced 55 Quattro ve iX XDRIVE50 First Edition Sport. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
BMW iX, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.
iX genel puanda önde, ancak bagaj hacmi bakımından Q8 e-tron daha iyi: 569 L / 500 L.
Genel değerlendirmede BMW iX öne çıkıyor (Kalite 77 - 72). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2019 ve 2021). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 89Performans95
- 49Ekonomi63
- 66Kullanışlılık62
- 87Güvenlik90
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 9'i karşılaştırıldı.
- iX tek depoyla ~220 km daha fazla yol gidiyor.
- iX 1 adet daha fazla hava yastığı sunuyor.
- Q8 e-tron bagajı 69 litre daha büyük.
Tüm veriler
| Özellik | Audi Q8 e-tron Q8 e-tronE-SUV · SUV · 2023–2024₺7.492.283 | BMW iX iXE-SUV · SUV · 2022–2024₺5.588.473 |
|---|---|---|
| GüçHP | 408 | 523EN İYİ |
| TorkNm | 664 | 765EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 5,7 | 4,6EN İYİ |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/skarşılaştırma dışı | 200 | - |
| Enerji maliyeti₺/100kmkarşılaştırma dışı | 97 | - |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 410 | 630EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0 | 0 |
| Enerji tüketimikWh/100kmkarşılaştırma dışı | 22,5 | - |
| BataryakWh | 95,0 | 111,5 |
| DC hızlı şarj (10-80%)dkkarşılaştırma dışı | 30 | - |
| Bagaj hacmiL | 569EN İYİ | 500 |
| Aks mesafesimm | 2.928 | 3.000EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.915 | 4.953 |
| Genişlikmm | 1.937 | 1.967 |
| Yükseklikmm | 1.633 | 1.695 |
| Ağırlıkkg | 2.510 | 2.510 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 6 | 7EN İYİ |
| Fiyat | ₺7.492.283 | ₺5.588.473 |
| Yıllık MTV | ₺57.170 | ₺57.170 |
| Yıllık değer koruma% | 85,7 | 95,1 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Audi Q8 e-tron mu BMW iX mi?
Audi Q8 e-tron ile BMW iX E-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Audi Q8 e-tron Q8 E-tron Advanced 55 Quattro ve BMW iX iX XDRIVE50 First Edition Sport. Güncel kasko değeri Q8 e-tron için ₺7.492.283, iX için ₺5.588.473; iX ₺1.903.810 (%25) daha ucuz.
Q8 e-tron elektrik motorla 408 HP, iX elektrik motorla 523 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Q8 e-tron için 5,7 sn, iX için 4,6 sn; iX 1,1 saniye daha hızlı. Tek şarj veya depoyla menzil Q8 e-tron için yaklaşık 410 km, iX için 630 km; uzun yolda iX daha seyrek durur.
Uzunluk Q8 e-tron için 4.915 mm, iX için 4.953 mm; iX 38 mm daha uzun. Aks mesafesi iX tarafında 72 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Q8 e-tron için 569 litre, iX için 500 litre; aile ve uzun yol kullanımında Q8 e-tron 69 litre önde.
Euro NCAP'te Q8 e-tron 5 yıldız (2019), iX 5 yıldız (2021) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı Q8 e-tron için 6, iX için 7.
Yıllık MTV ikisinde de yaklaşık ₺57.170. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Q8 e-tron yılda yaklaşık %14, iX %5 değer kaybediyor; iX değerini daha iyi koruyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında BMW iX 77 puanla önde (diğeri 72). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde.
- Q8 e-tron mu iX mi daha ucuz?
- iX. Güncel kasko değeri ₺5.588.473, Q8 e-tron için ₺7.492.283; aradaki fark ₺1.903.810.
- Q8 e-tron mu iX mi daha geniş?
- Bagajda Q8 e-tron: 569 litre, iX için 500 litre. Aks mesafesinde iX önde.
- Q8 e-tron mu iX mi daha az değer kaybediyor?
- iX. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp iX için %5, Q8 e-tron için %14.











