araçkarşılaştır.com

Alfa Romeo Tonale vs Mini Countryman

33 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09

Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: Tonale Veloce 1.3 280 Plug-in Hybrid Eawd ve Mini Countryman E 204 JCW. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.

Karşılaştırma sonucu

KARŞILAŞTIRMA KARARI

Mini Countryman, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.

Countryman genel puanda önde, ancak 0-100 km/s bakımından Tonale daha iyi: 6,2 sn / 8,6 sn.

Genel değerlendirmede Mini Countryman öne çıkıyor (Kalite 68 - 64). Fiyatına göre ise Alfa Romeo Tonale daha iyi bir alım (Değer 39 - 31).

GENEL PUAN
64
Alfa Romeo Tonale · Değer 39
GENEL PUAN · ÖNDE
68
Mini Countryman · Değer 31

Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.

Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2022 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.

Kategori puanları

0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil

Alfa Romeo TonaleMini Countryman
  • 69Performans53
  • 48Ekonomi76
  • 46Kullanışlılık43
  • 90Güvenlik94
  • Konfor & Donanımveri yetersiz

20 ölçütten 13'i karşılaştırıldı.

  • Countryman her 100 km'de yaklaşık 347 ₺ daha az enerji harcıyor (%83 daha ekonomik).
  • Tonale 0-100 km/s'e 2,4 sn daha hızlı ulaşıyor.
  • Countryman 2 adet daha fazla hava yastığı sunuyor.

Tüm veriler

ÖzellikAlfa Romeo Tonale TonaleC-SUV · SUV · 2023–2023₺3.018.610Mini Countryman CountrymanC-SUV · SUV · 2025–2026₺4.056.900
GüçHP280EN İYİ204
TorkNm270EN İYİ250
0-100 km/ssn6,2EN İYİ8,6
ÇekişDört çekerÖnden çekiş
Azami hızkm/s206170
Enerji maliyeti₺/100km420
4,20 ₺/km
73EN İYİ
0,73 ₺/km
Menzil (dolu depo/şarj)km656EN İYİ460
CO₂ emisyonug/km260EN İYİ
Enerji tüketimikWh/100km18,217,0
BataryakWh15,564,0
DC hızlı şarj (10-80%)dkkarşılaştırma dışı-29
Bagaj hacmiL500EN İYİ450
Aks mesafesimm2.6362.670EN İYİ
Koltuk55
Kapı55
Uzunlukmm4.5284.297
Genişlikmm1.8351.822
Yükseklikmm1.6011.557
Ağırlıkkg1.5501.440
Euro NCAPyıldız5
2022 testi
5
2017 testi
Hava yastığı68EN İYİ
Şerit takip asistanıVarVar
Park yardımıkarşılaştırma dışıÖn + arka sensör-
Klimakarşılaştırma dışı-Çift bölgeli
Hız sabitleyiciAdaptifAdaptif
Ekran10.25"EN İYİ9"
LED farkarşılaştırma dışıVar-
Anahtarsız girişkarşılaştırma dışıVar-
Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı-Var
Fiyat₺3.018.610
kasko değeri
₺4.056.900
kasko değeri
Yıllık MTV₺4.807₺14.586
Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı-92,8
Garantiyıl22

Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri

Alfa Romeo Tonale mi Mini Countryman mı?

Alfa Romeo Tonale ile Mini Countryman C-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Alfa Romeo Tonale Tonale Veloce 1.3 280 Plug-in Hybrid Eawd ve Mini Countryman Mini Countryman E 204 JCW. Güncel kasko değeri Tonale için ₺3.018.610, Countryman için ₺4.056.900; Tonale ₺1.038.290 (%26) daha ucuz.

Tonale şarjlı hibrit (phev) motorla 280 HP, Countryman elektrik motorla 204 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Tonale için 6,2 sn, Countryman için 8,6 sn; Tonale 2,4 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Tonale için yaklaşık ₺420, Countryman için ₺73 tutuyor; Countryman her 100 km'de ₺347 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil Tonale için yaklaşık 656 km, Countryman için 460 km; uzun yolda Tonale daha seyrek durur.

Uzunluk Tonale için 4.528 mm, Countryman için 4.297 mm; Tonale 231 mm daha uzun. Aks mesafesi Countryman tarafında 34 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Tonale için 500 litre, Countryman için 450 litre; aile ve uzun yol kullanımında Tonale 50 litre önde.

Euro NCAP'te Tonale 5 yıldız (2022), Countryman 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı Tonale için 6, Countryman için 8.

Yıllık MTV Tonale için yaklaşık ₺4.807, Countryman için ₺14.586.

Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Mini Countryman 68 puanla önde (diğeri 64). Fiyatına göre bakıldığında ise Tonale daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse Countryman, bagaj ve aile kullanımıysa Tonale daha mantıklı bir seçim.

Tonale mi Countryman mı daha ucuz?
Tonale. Güncel kasko değeri ₺3.018.610, Countryman için ₺4.056.900; aradaki fark ₺1.038.290.
Tonale mi Countryman mı daha ekonomik?
Yakıt maliyetinde Countryman. 100 km için ₺73 harcıyor, Tonale ₺420; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺52.046.
Tonale mi Countryman mı daha geniş?
Bagajda Tonale: 500 litre, Countryman için 450 litre. Aks mesafesinde Countryman önde.
EKLENENLER0/2

Yanlış bilgi bildir

Kişisel bilgi istemiyoruz; bildiriminiz kimliksiz kaydedilir.