Alfa Romeo Junior vs Volvo EX30
31 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: Junior Ibrida Speciale 1.2 136 Hybrid ve EX30 Twin Motor Ultra 315KW. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Volvo EX30, 5 kategorinin 4 tanesini alıyor.
EX30 genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından Junior daha iyi: 936 km / 450 km.
Genel değerlendirmede Volvo EX30 öne çıkıyor (Kalite 78 - 62). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 42Performans91
- 63Ekonomi76
- 34Kullanışlılık29
- 78Güvenlik94
- 90Konfor & Donanım98
20 ölçütten 18'i karşılaştırıldı.
- EX30 daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- EX30 her 100 km'de yaklaşık 233 ₺ daha az enerji harcıyor (%76 daha ekonomik).
- EX30 292 HP daha güçlü.
Tüm veriler
| Özellik | Alfa Romeo Junior JuniorB-SUV · SUV · 2024–2025₺2.358.358 | Volvo EX30 EX30B-SUV · SUV · 2025–2026₺3.758.204 |
|---|---|---|
| GüçHP | 136 | 428EN İYİ |
| TorkNm | 230 | 543EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 8,9 | 3,6EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 194 | 180 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 309 | 76EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 936EN İYİ | 450 |
| CO₂ emisyonug/km | 107 | 0EN İYİ |
| Bagaj hacmiL | 400EN İYİ | 318 |
| Aks mesafesimm | 2.557 | 2.650EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.173 | 4.233 |
| Genişlikmm | 1.781 | 1.836 |
| Yükseklikmm | 1.535 | 1.555 |
| Ağırlıkkg | 1.545 | 1.830 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 5EN İYİ |
| Hava yastığı | 6 | 7EN İYİ |
| Şerit takip asistanı | Var | Var |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Klima | Otomatik | Çift bölgeliEN İYİ |
| Hız sabitleyici | Adaptif | Adaptif |
| Ekran | 10.25" | 12.3"EN İYİ |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Var |
| LED far | Var | Var |
| Anahtarsız giriş | Var | Var |
| Isıtmalı koltuk | Var | Var |
| Fiyat | ₺2.358.358 | ₺3.758.204 |
| Yıllık MTV | ₺6.902 | ₺57.170 |
| Yıllık değer koruma% | 82,4 | 97,1 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Alfa Romeo Junior mu Volvo EX30 mi?
Alfa Romeo Junior ile Volvo EX30 B-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Alfa Romeo Junior Junior Ibrida Speciale 1.2 136 Hybrid ve Volvo EX30 EX30 Twin Motor Ultra 315KW. Güncel kasko değeri Junior için ₺2.358.358, EX30 için ₺3.758.204; Junior ₺1.399.846 (%37) daha ucuz.
Junior hibrit motorla 136 HP, EX30 elektrik motorla 428 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Junior için 8,9 sn, EX30 için 3,6 sn; EX30 5,3 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Junior için yaklaşık ₺309, EX30 için ₺76 tutuyor; EX30 her 100 km'de ₺233 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil Junior için yaklaşık 936 km, EX30 için 450 km; uzun yolda Junior daha seyrek durur.
Uzunluk Junior için 4.173 mm, EX30 için 4.233 mm; EX30 60 mm daha uzun. Aks mesafesi EX30 tarafında 93 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Junior için 400 litre, EX30 için 318 litre; aile ve uzun yol kullanımında Junior 82 litre önde.
Euro NCAP'te Junior 4 yıldız (2024), EX30 5 yıldız (2024) almış. Hava yastığı sayısı Junior için 6, EX30 için 7.
Yıllık MTV Junior için yaklaşık ₺6.902, EX30 için ₺57.170. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Junior yılda yaklaşık %18, EX30 %3 değer kaybediyor; EX30 değerini daha iyi koruyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Volvo EX30 78 puanla önde (diğeri 62). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse EX30, bagaj ve aile kullanımıysa Junior daha mantıklı bir seçim.
- Junior mu EX30 mi daha ucuz?
- Junior. Güncel kasko değeri ₺2.358.358, EX30 için ₺3.758.204; aradaki fark ₺1.399.846.
- Junior mu EX30 mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde EX30. 100 km için ₺76 harcıyor, Junior ₺309; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺34.971.
- Junior mu EX30 mi daha geniş?
- Bagajda Junior: 400 litre, EX30 için 318 litre. Aks mesafesinde EX30 önde.
- Junior mu EX30 mi daha güvenli?
- Aynı yılın Euro NCAP testinde EX30 daha yüksek puan almış: 5 yıldıza karşı 4.
- Junior mu EX30 mi daha az değer kaybediyor?
- EX30. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp EX30 için %3, Junior için %18.












