Alfa Romeo Junior vs Ford Puma
39 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Alfa Romeo Junior vs Ford Puma karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Alfa Romeo Junior, 5 kategorinin 3 tanesini alıyor.
Junior genel puanda önde, ancak bagaj hacmi bakımından Puma daha iyi: 456 L / 400 L.
Genel değerlendirmede Alfa Romeo Junior öne çıkıyor (Kalite 62 - 56). Fiyatına göre ise Ford Puma daha iyi bir alım (Değer 50 - 31).
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2024 ve 2022). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 42Performans37
- 63Ekonomi49
- 34Kullanışlılık40
- 78Güvenlik78
- 89Konfor & Donanım75
21 ölçütten 19'i karşılaştırıldı.
- Junior ısıtmalı koltuk bakımından önde: Var / Yok.
- Junior hız sabitleyici bakımından önde: Adaptif / Standart.
- Junior her 100 km'de yaklaşık 72 ₺ daha az enerji harcıyor (%19 daha ekonomik).
Tüm veriler
| Özellik | Alfa Romeo Junior Junior Ibrida Speciale 1.2 136 HybridB-SUV · SUV · 2024–2025₺2.358.358 | Ford Puma Puma St-line Black Edt H. 1.0 E.boost 125 7ATB-SUV · SUV · 2026–2026₺1.998.700 |
|---|---|---|
| GüçHP | 136EN İYİ | 125 |
| TorkNm | 230EN İYİ | 210 |
| 0-100 km/ssn | 8,9EN İYİ | 9,6 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 194 | 190 |
| Motor hacmicc | 1.200 | 999 |
| Silindir | 3 | 3 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 6 | 7 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 309EN İYİ | 381 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 936EN İYİ | 724 |
| CO₂ emisyonug/km | 107EN İYİ | 130 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 4,7 | 5,8 |
| Bagaj hacmiL | 400 | 456EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.557 | 2.588EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.173 | 4.186 |
| Genişlikmm | 1.781 | 1.805 |
| Yükseklikmm | 1.535 | 1.550 |
| Ağırlıkkg | 1.545 | 1.280 |
| DepoL | 44 | 42 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 4 |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanı | Var | Var |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Şanzıman | Otomatik | Çift Kavramalı (DCT)EN İYİ |
| Klima | Otomatik | Otomatik |
| Hız sabitleyici | AdaptifEN İYİ | Standart |
| Ekran | 10.25" | 12"EN İYİ |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Yok |
| LED far | Var | Var |
| Anahtarsız giriş | Var | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Kumaş |
| Isıtmalı koltuk | VarEN İYİ | Yok |
| Fiyat | ₺2.358.358 | ₺1.998.700 |
| Yıllık MTV | ₺6.902 | ₺6.902 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 82,4 | - |
| Garantiyıl | 2 | 4 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Alfa Romeo Junior mu Ford Puma mı?
Alfa Romeo Junior ile Ford Puma B-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Junior için ₺2.358.358, Puma için ₺1.998.700; Puma ₺359.658 (%15) daha ucuz.
Junior hibrit motorla 136 HP, Puma benzin motorla 125 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Junior için 8,9 sn, Puma için 9,6 sn; Junior 0,7 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Junior için yaklaşık ₺309, Puma için ₺381 tutuyor; Junior her 100 km'de ₺72 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Junior için yaklaşık 936 km, Puma için 724 km; uzun yolda Junior daha seyrek durur.
İki araç da yaklaşık 4.180 mm uzunluğunda. Aks mesafesi Puma tarafında 31 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Junior için 400 litre, Puma için 456 litre; aile ve uzun yol kullanımında Puma 56 litre önde.
Euro NCAP'te Junior 4 yıldız (2024), Puma 4 yıldız (2022) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV ikisinde de yaklaşık ₺6.902. Garanti süresi Junior için 2 yıl, Puma için 4 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Alfa Romeo Junior 62 puanla önde (diğeri 56). Fiyatına göre bakıldığında ise Puma daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse Junior, bagaj ve aile kullanımıysa Puma daha mantıklı bir seçim.
- Junior mu Puma mı daha ucuz?
- Puma. Güncel kasko değeri ₺1.998.700, Junior için ₺2.358.358; aradaki fark ₺359.658.
- Junior mu Puma mı daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Junior. 100 km için ₺309 harcıyor, Puma ₺381; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺10.839.
- Junior mu Puma mı daha geniş?
- Bagajda Puma: 456 litre, Junior için 400 litre. Aks mesafesinde Puma önde.










